SOFFBORD, metall, 2000-tal
SOFFBORD, metall, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, 14/18k guld, Certina, dam, tot vikt ca 31 g
Slutpris9 200 SEK
Värdering11 000 SEK
KLAFFBORD, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
FRANS GARD (1892-1978), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
JOHAN CARPNER, taklampa, "Luchsia", Vallentuna armatur & skärmateljé, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALVAR AALTO, 6 st stolar, modell 66, Artek, 2000-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
RAY & CHARLES EAMES, 1 par stolar 'EA 105', Vitra, 2000-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
 MONICA MULDER, taklampa, "Bloom", Pholc, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPSFOT, mässing och marmor, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KG NILSSON (född 1942), färglitografi, signerad och daterad 1987
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
MATTEO UGOLINI, taklampa, Karman, Italien, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, Seiko, quartz, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
PALLAR, 1 par, thonetstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LUCY KURREIN, pall, "Falabella", Offecct, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 25,8 g
Slutpris11 000 SEK
Värdering14 000 SEK
SHANE SCHNECK, fönster lampor, 3 st, "Bollard", Menu, Danmark, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
OKI SATO, taklampa, Nendo, för Wästberg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, 4 st stolar "Alis", Crassevig, Italien, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
JASPER MORRISON, stol, "HAL", Vitra, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, Omega, 1960-/70-tal, automatiskt urverk
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDOBORD, 1800-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABER, mässing, Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SNURRFÅTÖLJ, Ekornes, Norge, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPA, sannolikt 1930-tal, Eriksmåla
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
BARSTOLAR, 1 par, Gemla, 1990-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, skuren snäckskalscamé
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
DAMEJEANNE, grönt glas, större modell, med träkorg
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSEKRETÄR, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, 1800-/1900-tal, ram av björk
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TIDNINGSHYLLA, trä och metall, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, vas och skål, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Boréns, 1900-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Button II", Pierre Sindre, Gärsnäs
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND FORMGIVARE, 1 par stolar, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GOLVUR, allmoge, sannolikt Dalarna, år 1791
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÅL, glas, Murano, Italien, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKFOTOGENLAMPA, plåt och glas, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, 4 st barpallar, Materia, "Bönan", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SAMLARTALLRIKAR, 11 st porslin, "Carl Larsson", Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
IVAN PETERSSON, olja på pannå, signerad
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
TRÅGSOFFA, sengustaviansk, 1800-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
LOCKURNA, porslin, Royal Dux, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering200 SEK
PIERRE FORSELL, 1 par tumlare, mässing, Skultuna, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ESKIL NORDELL (född 1921), olja på pannå, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK