SIDENMÅLNING, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KERSTIN BOHMAN, olja på duk, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN OCH HÄNGEN, 18k guld, tot vikt ca 7 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Stafsjö Bruk, 1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
PLÅTLEKSAK, Schuco Examico 4001, Tyskland, 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med fem vita stenar, total vikt ca 4,7 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ALLIANSRING, 18k vitguld, med 7 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,8 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
BOJAN, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DAMARBETSBORD, rokokostil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, mindre modell, ca 83 x 58 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 288 x 203 cm
MATTA, Kelim, ca 288 x 203 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ÖVERLAKAN, 6 st, 1900-talets första hälft, med vitbroderi
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, strindbergsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ÖVERLAKAN, 5 st, linne, 1900-talets första hälft, med vit- och hålbroderi
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, med diamanter och odlade pärlor, tot vikt ca 4,7 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
SERVETTER, 11 st, linnedamast, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
 TAKLAMPOR, 10 st , "Red Light HK", samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBANDSUR, Plaza Geneve, stål, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JULTALLRIKAR, 6 st, mässing, Skultuna, bla 1981
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant 0.26 ct, tot vikt ca 1,9 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
LIZZIE VELANDER, 1 par, kandelabrar, IKEA, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, 2 st, allmoge, sannolikt Dalarna, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
FISKFAT, porslin, Göteborg, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JENS FAGER, taklampa, "Grain", Muuto, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RICHARD SAPPER, bordslampa, "Tizio 35", Artemide, Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, "Eterna", Rörstrand, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 2 st, glas, Arctica design, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
MÄRKLIN, 2 lok varav 1 med tender, 01097, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, x-länk, 18k guld, vikt ca 12,3 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med safirer och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, galleri, Kelim, ca 393 x 81 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med diamanter, tot vikt ca 4,2 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LÅDFACK, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
KNUD KYHN, figurn, porslin, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKKRONA, bronserad metall, Louis XIV-stil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SPEGELBRICKA, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
HALLMÖBEL/SOFFA, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
MÄRKLIN, 8 st, godsvagnar, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BRUNO MATHSSON, 4 st, karmstolar, "Mio MI 408", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
VÄGGVAS, VAS OCH SERVIETTSTÄLL, keramik, bla Nittsjö och Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LAURA WELLINGTON, taklampa, "Hula", Habitat, 2000-tal, större modell
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, "V081", design Claesson Koivisto Rune, Wästberg, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Dux, Ljungs Industier, 1950-/60-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering3 000 SEK
OMEGA, fickur, 14k guld, 1900-talets första hälft, total vikt ca 86 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering5 000 SEK
POUL HUNDEVAD, serveringsvagn, Illums Bolighus, Danmark, 1950-/60-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK