REIJMYREGLAS, 3 del, bla karaff design Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, Finland, 2010-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med onyx, vikt ca 2,9 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
BÄNK, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BESTICK, 17 del, silver, England, 1900-tal, tot vikt inkl knivar ca 850 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
AVLASTNINGSBORD, 1950-tal, skiva av teak
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR, Calvin Klein, gulmetall, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKOHYLLA, "Bill Shoe Shelf large", formgiven av Olof Kolte för Maze, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
GÖSTA WERNER (1909–1989), 3 st färglitografier, bla ur "Visor av Evert Taube med bilder av Gösta Werner"
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DUK, linnedamast, 1800-/1900-tal, ca 305 x 150 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR OCH RING, 4 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
EVA ZETTERWALL (född 1941), färglitografi, signerad oh numrerad 13/85
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SKOHYLLA, "Bill Shoe Shelf", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BIRGITTA LUNDBERG (född 1938), färglitografi, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MATSKEDAR, 8 st, silver, GAB Stockholm 1952, tot vikt ca 434 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
DRÄKTBROSCH, förgyllt silver, otydliga svenska stämplar AE 1881
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 14k guld, vikt ca 7,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, Frankrike, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
NILS STRINNING, vinglasställ, 4 st, "hanger rack", String, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SIDENBRODERI, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LODSTRYKJÄRN, mässing, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
MODELLSKEPP, större modell, "HMS Victory", sent 1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
ERLAND CULLBERG (1931-2012), blandteknik, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
JOSEF SCHOTT, 2 st vaser, glas, Smålandshyttan, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISGLAS, 43 del, ur serien "Snoddas", Lennart Andersson, Gullaskruf, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
TUNNA, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, bla PA Nordin 1865, tot vikt ca 113 g
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
PICKNICKKORG, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, Bismarcklänk, vikt ca 7,2 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD & C 1937, vikt ca 14 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt 51 g
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 SEK
SKOHYLLOR, 2 st, "Bill Shoe Shelf", formgiven av Louise Hedeström för Maze, samtida
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 5 st, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, barockstil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
DALAHÄSTAR, 8 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
DAMARMBANDSUR, 14k guld, sannolikt Ryssland, total vikt ca 15,3 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
MARGIT LJUNG (1918-1988), färglitografi, signerad och numrerad 148/150
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
LOCKSKÅL, alabaster, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COUPEGLAS, 10 st, glas, Johansfors, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 18/1900-tal, signerad och daterad G.V. -91
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, old, galleri, ca 310 x 73 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006), olja på duk, signerad à tergo
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 4 st, 1900-talets mitt, bla Novus och Certina
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 500 SEK
ERIK PERSSON (1879-1973), olja på pannå, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK