SKULPTURER, 3 st, bemålat gips, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
LENNART RODHE (1916-2005), färglitografi, signerad och daterad 1971
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, nutida
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGE OCH MEDALJONG, 18k guld, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
VAS, keramik, M&R, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GRÖTSERVIS, 15 del, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
MARI SIMMULSON, skål, lergods, "Sagina", Upsala Ekeby
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
NILS STRINNING, vinglasställ, 4 st, "hanger rack", String, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
AMETISTKLUSTER, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets första hälft, fast hänge med sk pastestenar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, skål, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MUNK KERAMIK (1952-2005), vas, stengods, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
VAS OCH SKÅL, stengods, bla enligt uppgift Marianne Westman, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering400 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ROLF PALM (1930-2018), miniatyrvas, stengods, signerad och daterad Mölle 1971
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
HENNING NILSON (1907-1993), vas, stengods, Höganäs, signerad och daterad 29 2 1968
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
PIERRE FORSELL, 5 st, tumlare, mässing, Skultuna, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, med diamanter och pärlor, tot vikt ca 7,8 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
MARI SIMMULSON, skål, lergods, "Mars", Upsala Ekeby
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BRINGARE, porslin, Höganäs, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, Johanson design, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, sängram, modell 96, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
PALL, allmoge, 1800-tal
PALL, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, Certina, Bristol 195, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PRIMUS MORTIMER PETTERSSON (1895-1975), akvarell, signerad Primus
Slutpris5 600 SEK
Värdering4 000 SEK
STOLAR, 4 st, Bombastik, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
EVA ZETTERWALL (född 1941), färglitografi, signerad oh numrerad 7/85
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLYKTA, mässing, 1900-/2000-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDENBRODERI, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLJUSSTAKE, mässing, nutida
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
BRITT-INGER PERSSON (född 1938), kopp, keramik, sannolikt 1900-/2000-tal, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, med röd fasettslipad sten, tot vikt ca 3,6 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, Hans Langberg, Söderhamn 1790, tot vikt ca 75 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 20 del, silver, modell , tot vikt inkl knivar ca 740 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 6 par, bla silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
HINK, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
KLÄDHÄNGARE, vitlackerad metall, "Branch hanger", design Louise Hederström, Maze interior, nutida
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HARRY WICHMAN OCH ROLF ERIKSSON, 2 st färglitografier, stockholmsmotiv, signerade
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGPENDYL, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GÖSTA WERNER (1909–1989), 3 st färglitografier, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
REIJMYREGLAS, 3 del, bla karaff design Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, Finland, 2010-tal
SIDOBORD, Finland, 2010-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK