BESTICK, 21 del, silver, mestadels skedar i olika modeller, tot vikt ca 239 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 49 del, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
 LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BIRGER LUNDQUIST, tuschteckning, stämpelsignerad i bladet
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, Italien, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
HERRARMBANDSUR, 3 st, 1900-talets mitt, Timex, Exacta och Stowa Parat
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
JUST ANDERSEN, bordslampa, tenn, Dansk Arbeide, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VINGLAS, 11 st, glas, Westholms glasstudio, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 18k guld, odlade pärlor, vikt ca 3,2 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFBORD, Julie & Clark, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 3 st, porslin, "Picknick", "Pomona" och "My garden", Rörstrand, 1950-/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, koppar, Watt & Weke, 1900-/2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering400 SEK
DUKAR, 6 st, linnedamast, 1800-/1900-tal, olika storlekar upp till 320 x 190 cm
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 1 par, samtida
STOLAR, 1 par, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MODULSOFFA, 2 delar, konstrotting, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
DAMUR, gulddoublé, Chronos, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, allmoge, 1800-tal, större modell
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
JOHAN CARPNER, taklampa, "Beam", Zero, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, Murano, Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GUNNAR ANDER, karaff och 6 glas, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SPEGEL, 1900-/2000-tal
SPEGEL, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, 1950/60-tal
KARMSTOL, 1950/60-tal
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
BARBRO BACKSTRÖM (1939-1990), litografi, signerad och numrerad 89/125
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTURER, 3 st, bemålat gips, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
LENNART RODHE (1916-2005), färglitografi, signerad och daterad 1971
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, nutida
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGE OCH MEDALJONG, 18k guld, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
VAS, keramik, M&R, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GRÖTSERVIS, 15 del, keramik, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
MARI SIMMULSON, skål, lergods, "Sagina", Upsala Ekeby
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
NILS STRINNING, vinglasställ, 4 st, "hanger rack", String, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
BALJA, koppar, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
AMETISTKLUSTER, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets första hälft, fast hänge med sk pastestenar
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, skål, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MUNK KERAMIK (1952-2005), vas, stengods, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
VAS OCH SKÅL, stengods, bla enligt uppgift Marianne Westman, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering400 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ROLF PALM (1930-2018), miniatyrvas, stengods, signerad och daterad Mölle 1971
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
HENNING NILSON (1907-1993), vas, stengods, Höganäs, signerad och daterad 29 2 1968
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
PIERRE FORSELL, 5 st, tumlare, mässing, Skultuna, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 3 st, 18k guld, med diamanter och pärlor, tot vikt ca 7,8 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
MARI SIMMULSON, skål, lergods, "Mars", Upsala Ekeby
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK