HÄNGE, 18k guld, defekt, ca 2,3 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
PALL, 2 st, "Benjamin", Lisa Norinder, IKEA
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ILSE CLAESON, bordslampor, 1 par, keramik, Rörstrand
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDEBOARD, Sverige, 1920-tal, swedish grace
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SOFFBORD, italiensk stil, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
STANISLAW ZOLADZ (född 1952), färglitografi, signerad och daterad 1997
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, Mir, Indien, ca 211 x 140 cm
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BERTIL VALLIEN, 12 st, vinglas, kristall, "Chateau", Kosta Boda
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, stomme av smide, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, metall och papp, "Mimmi", Pelikan deign, Zero, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
MORTEL MED STÖT, marmor, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SYBORD, 3 st, med speldosor, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SÄNGBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad, i trycket daterat 1972
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER porslin, jugendstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, malm, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barpallar, 3 st, "Sputnik", NC Möbler, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver, olika modeller, 1900-tal, total vikt ca 367 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, keramik, Italimport AB, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DAVID TRUBRIDGE, taklampa, "Coral", 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
JOSEF SCHOTT, 2 st vaser, glas, Smålandshyttan, 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, chamotte, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 800 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BRICKA, mönster av Josef Frank, "Primavera", Firma Svenskt tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 313/360
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STIG WIRDE (1914-1962), akvarell, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR CYRÉN, vinglas, 12 st, "Nobel" Orrefors
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKLAMPA, industrimodell, Nordal, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, porslin, sannolikt Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900 talets slut
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, mahogny, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
VAS, keramik, otydligt signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
SEKRETÄR, rokokostil, 1800-/1900-tal
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 500 SEK
TESERVIS, 16 delar, porslin, Rosenthal
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, 5 del, matsalsmöbel, 1950-/60-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 500 SEK
SERVISPORSLIN, 26 delar, stengods, Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPSFOT, cararramarmor, Italien, sannolikt 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPA, keramik, Norrmans Motala, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JOSEF SANDBERG (1896-1986), olja på papper, signerad och daterad -59
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSMÖBEL, 10 del, Hepplewhitestil, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJ, "Nova", Swedese, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK