TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
BOKSTÖD, 1 par, onyx, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
STEKFAT, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
OLLE BONNIÉR (1925-2016), färgserigrafi, signerad och numrerad 21/150
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, 1900-tal, totalt vikt ca 137 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
FIGURIN, porslin, Tyskland, 1900-talets mitt, större modell
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, Bidjar, 191 x 121 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KERSTI SANDIN & LARS BÜLOW, spegel, "Vågspel", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1970-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
PALL, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
CAMPINGSET, Origo, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BÄNK, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SILLSERVIS, 5 del, stengods, Bengt W Larsson, 1900-talets senare del
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HERRBETJÄNT, FR, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, björk, 1800-/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 SEK
TAKPLAFOND, mässing och kristall, 1900-talets slut
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, i form av sol, bronserad, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
GOLVVASER, 1 par, vitmetall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FAT OCH SKÅLFAT, 4 del, porslin, mestadels Kina, bla 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris6 600 SEK
Värdering3 000 SEK
ENSTENSÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.32 ct
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
MAPP, 29 st motiv av målningar av C.F. Hill, Albert Skira, Éditeur Paris, 1950, Girard Master Printer, numrerad LIII
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 36 delar, 1900-tal, total vikt ca 842 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 3,3 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
FÄLTSTAFFLI, bok, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1980-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
BÄGARE, silver, MGB 1947, ca 239 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVVAS, Kina, porslin, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGRELIEF, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STEFAN BORSELIUS, 1 par stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ALVAR AALTO, 4 st stolar, modell 66, Artek, 2000-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 304 x 197 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
FISKSERVIS, 12 delar, flintgods, Figgjo, Norge, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, 1940-tal, Hovmantorp
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, vikt ca 9 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
PONTUS CARLE (född 1955), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 14k guld, med fasettslipad lila sten, tot vikt ca 5,3 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BRINGARE, porslin, "God Jul", Gustafsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
TERRIN MED LOCK, "Willow", porslin, Old Gustavsberg
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK