PETER J LASSEN, hängskåp, Montana, sent 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ARKITEKTURPLANSCHER, "Palast-Architektur von Ober-Italien und Toscana", 1908
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på plåt, sannolikt 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
GUSTAV BERLIN, olja på duk, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, malm, omkring 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ANYA SEBTON, 1 par barpallar, Lammhults, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal, osignerad
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TSUKESAGE / KIMONO, siden, Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 400 SEK
COLLIER OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, silver med turkoser, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
IDOLBILDER/FILMISAR, ca 57 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 10 st, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK
JOSEF SCHOTT, vas, glas, Smålandshyttan, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 8 lit, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VITRINSKÅP, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
FRANK JUHLS, collier, sterlingsilver, Kautokeino, Norge, 1900-talets slut
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
YTTERFODER, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ETAGEBORD, mahogny, 1800-talets slut
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR OCH STORMGLAS, 8 del, mässing och malm, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
PIANOPALL, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
GRÄSTRIMMER, Husqvarna 122C, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld och ametister
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HALVMÅNEBORD, gustavianskt, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
MALIN LUNDMARK, sidobord, "Lollipop", för Karl Anderson & Söner
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
VINGLAS, 12 st, glas, Riedel, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, orientalisk, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMRING, 18k guld, svenska stämplar 1951, vikt ca 13 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 73 del, "Gammeldags jul", motiv efter Carl Larsonk, Christineholm
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 5,4 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 218 x 299 cm
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSUR, mässing, quartz, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FRANK JUHLS, armband, sterlingsilver, Kautokeino, Norge, 1900-talets slut, vikt ca 92 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
FLEISCHMANN, 3 lok, 12 vagnar samt tillbehör, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTIL WIDBRANDT (1914-1988), olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BARSTOLAR, 1 par, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad L Wilbraham 11 6 06
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambuimitation, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ALFRED GREGERS-RASMUSSEN (Danmark, 1904-1994), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, oydligt signerad
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
KONSTLITTERATUR, 17 vol, bla om orientalisk konst, mattor, Fabergé, smycken mm
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
HEE WELLING, stol, About a Chair, HAY, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
 VÄGGAPPLIQUER, 1 par, mässing, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad Aegefelt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGHYLLA, stringmodell, 1950-/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK