BERTIL VALLIEN, 6 st, champagneglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
HERRARMBANDSUR, stål, Alprosa, Incabloc, 1900-talet mitt
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
HÖGTRYCKSTVÄTT, Kärcher, K5.85, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER, 18k guld, x-länk med stav, vikt ca 55,2 g
Slutpris30 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
BURBERRYS, 2 st, scarfs, siden, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
MANSCHETTNAPPAR OCH SKJORTKNAPPAR, 4 par, bla förgyllt silver, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA/VÄGGLAMPA, kromad metall, art dèco, 1930-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÄRBRÄDA, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ERIK MAGNUSSEN, kaffetermos, Stelton, Danmark, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906-1989), olja på duk, signerad, daterad à tergo 1988
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 500 SEK
PIERRE FORSELL, 4 st, ljuslyktor, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, metall, sannolikt Erik Tidstrand för Nordiska Kompaniet, 1940-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, tenn, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarck, Malmö 1965, vikt ca 28,1 g
Slutpris15 500 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 4 st, stengods, sannolikt sent 1900-tal, monogramsignerade EH
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1035
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLMPA, bordslampa, "B-145", Bergboms, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, Waldemarsudde, Gustavsberg, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
VÄLLINGKLOCKA, malm och smide, 1800-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, teak, 1950-/60-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
GRÄDDKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1032
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
EINAR WENNBERG (född 1936), olja på duk, signerad och daterad -90
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
VAS, silver, sannolikt 1900-tal, vikt 176 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
KALLE ANKA & CO, 6 st serietidningar, 1952
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
MODELLBILAR OCH SEGELBÅTAR, 23 st, bla Volvo Collections och Rallye Monte Carlo
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
TEKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 611
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,6 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
BRICKOR, 2 st, Jobs handtryck samt Måleriverkstan Åsbrink Järvsö, 1900-talets slut
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, bla "Haga", Skandi,1944, tot vikt ca 125 g
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
RAIJA UOSIKKINEN, 40 del kaffeservis, "Ali", Arabia, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
PIERRE FORSELL, 1 par, vägglampetter, mässing, "Pendel " Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
KARAFF OCH BRINGARE, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Certina, guld på stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, Rölakan, monogramsignerad Å, ca 138 x 205 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, modell Haga, 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 174 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
GRÄDDKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 522
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TRYCK, 2 st, P.J. redoute prints, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 3 st, malm, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 SEK
MÄSSINGSKRUKOR, 3 st, EF Petterssons Metallverkstad Kärrgruvan samt Skultuna, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK