SKRIVSTOL, "Bizz", Inoff, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtölj, "Solo", Lammhults, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
KARBIDLAMPOR, 2 st, Impex, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SOFFA, furu, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
KAJ BERNSTONE (född 1946), färglitografi, "Vernadan", signerad och numrerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
NORMANN COPENHAGEN, fåtölj, "Era Lounge Chair Low steel"
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DRAGSPEL, Hohner, Verdi III M, Tyskland, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, Ikea, Stockholm
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMANI JEANS, jacka, dam, strlk USA 6
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
INGER PERSSON, väggrelief, stengods, Rörstrand, 1960-/70-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), färglitografi, signerad och numrerad 307/310
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
AGNE JOHANSSON (1921-1987), olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
KOPPARRESERVOAR, 1800-tal, större modell
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 48 del, silver, GAB Stockholm bla 1958/1961, tot vikt inkl knivar ca 1 579 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
TAVLA, Kina, 2000-tal, med påskrift och stämpel
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
VASER, 2 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK OCH LJUSSTAKE, 6 del, silver, tot vikt ca 230 g
Slutpris700 SEK
Värdering900 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 160 x 230 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, Le Klint, vit plast, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
JACOB ENGMAN, 39 del bestick, silver, modell Rosenholm, GAB 1980, tot vikt inkl knivar ca 1 652 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering6 000 SEK
ESTER WALLIN, väggrelief, keramik, Upsala Ekeby, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, porslin, Meissen
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ÅKE HOLM (1900-1980), 2 st, träsnitt, signerade och numrerade
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND OCH HALSBAND, 3 del, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ARNE NORELL, fåtölj, "Pilot", formgiven 1967
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ETHNICRAFT, "Double", matbord, samtida, massiv FSC-certifierad teak
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
RING, 18k guld, tot vikt ca 12 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på duk, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal, signerad och daterad H Clare 1881
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
BENGT ELLIS (1923-2007), olja på duk, signerad och à tergo daterad 1962
Slutpris2 800 SEK
Värdering5 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, kolonialstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, ull, sannolikt 1900-talets andra hälft, ca 310 x 225 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SKULPTUR, trä, orientalisk, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 1893
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
TAKKRONA, mässing, sannolikt Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MILAN VOBRUBA (1934-2016), 3 del, skål och vaser, glas, signerade och daterade 82/84
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGLÅS, smide, sannolikt 1700-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTUR, trä, orientalisk, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
FICKUR, Omega, silver, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, 3 st ljuslyktor, mässing, "Kin Votives", Skultuna, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, fåtöljer, 1 par, "Solo", Lammhults, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK