TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
VITVINSGLAS, 10 st, gröntonat glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HENRY MASSONNET, 3 st pallar, plast, "Tam Tam", Stamp, Nurieux, Frankrike, 1960-/70-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
SLIPSNÅL SAMT HÄNGE, 14/18k guld, tot vikt ca 4,9 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Dux, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, silver, Finland, tidigt 1900-tal, tot vikt ca 1 570 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering7 000 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, ''Lucifer'', Tom Ahlstrom & Hans Ehrich, Fagerhults
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, katt, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HENRY GUSTAFSSON, skulptur, "Lyftet", tenn och sten, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
RIPSMATTA, 1900-talets första hälft, vävd, ca 45 meter
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
RINGAR OCH HALSKEDJA, 4 del, 14k guld, tot vikt ca 7,9 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BOKHYLLA, 1930-/40-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
GUSTAV RUDBERG (1915-2001), färglitografi, signerad och numrerad 253/360
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 2 st, glas, Reijmyre glasbruk
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 3 st, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TERRINER MED LOCK, 3 st, porslin, bla Port Meirion, England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 10 st, silver, Cohr, tot vikt ca 160 g
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SÄNGBORD, 1950-/60-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
LUFTGEVÄR, Diana, modell 25, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HURTSSKRIVBORD, engelsk stil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, silver, Finland, tidigt 1900-tal, tot vikt inkl knivar ca 1 850 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 SEK
ORIENTMATTA, ca 260 x 155 cm
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
FIGUR, konstmassa, Bruka Design, sannolikt 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
PIEDESTAL, bambu oh rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PALL, "AWAB", 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TEATERKIKARE, Paris, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER MED HÄNGE, sterlingsilver, Finland 1976
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
LIEVORE ALTHERR MOLINA, stol, "Catifa", Arper, Italien
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SOCKERKAKSFORM, koppar, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
CORINNA WARM, taklampa, "Circus Medium", Innermost, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 23k guld, tot vikt ca 8,6 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 500 SEK
SKULPTUR, patinerad metall, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSLYKTOR OCH FAT, glas, Iittala, bla "Sunflower"
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
YAMAHA, Beluga, 125 50W, motorcykel, 1985
Slutpris6 200 SEK
Värdering8 000 SEK
BYRÅ, 1950-/60-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
TIDNINGSHYLLA, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, porslin och metall, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering700 SEK
JENS FÄNGE, efter, offset-tryck, för Ikea
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, mahogny, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
KJELL ROSÉN (1909-1982), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Keshan, ca 400 x 310 cm
Slutpris5 200 SEK
Värdering7 000 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, Dalahemslöjd Filip S Orsa, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SITTPUFF, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVSTOL, "Bizz", Inoff, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK