ANN-SOFIE GELFIUS (född 1947), 2 st skålar, stengods, signerade, omkring år 2000
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLAR, 2 st, lergods, bla Ulrika Wallin, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
OLJELYKTA, stengods, otydligt monogramsignerad, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, lergods, stämpelsignerat, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
MOCCASKEDAR, 11 st, sterlingsilver, Thailand, 1900-tal, vikt ca 94 g
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL SAMT ASKFAT, kristall, Orrefors
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KIKARE, CP Goerz, Berlin, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
MANCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, Alton, total vikt ca 9,8 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.21 ct, svenska stämplar 1987, tot vikt ca 2,2 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
PASTEJFORM, keramik, Höganäs, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, Mir, Indien, old, ca 295 x 197 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, sannolikt Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BROSCH, 18k guld, Alton 1957, vikt ca 5,2 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 SEK
YTTERFODER, keramik, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅP MED VITRIN, chippendale, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad Raku
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTALER, 1 par, svartlackerad metall, Norm Architechts, MENU, Copenhagen, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, silver, MGAB, Stockholm, år 1965, vikt ca 157 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, svenska stämplar 1957, tot vikt ca 6 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 310 x 76 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, metall, Hallbergs Belysning, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MARC BERTHLER, bord, "Teatro design", Magis, 2000-tal
Slutpris8 800 SEK
Värdering6 000 SEK
PUNCHMUGGAR, 12 st, silver, 1959, total vikt ca 477 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
AFFISCH, "THE WHO", 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVISGLAS, 9 del, sk Rydbergsglas, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
KLACKRING, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJ, Hjort Knudsen, Danmark, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarcklänk, vikt ca 22,3 g
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 SEK
TUBKIKARE, mässing, 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
HERMAN MILLER, kontorsstol, "Aeron Chair, Executive", Donald Chadwick, 2000-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med briljantslipad diamant ca 0.32 ct, tot vikt ca 3,7 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, silver, möjligen Owe Johansson Stockholm 1969, vikt ca 77 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 SEK
BESTICK, 4 del, silver, "Olga", bla CH Hallberg Stockholm 1889, tot vikt ca 289 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 4 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen, 1900-/2000-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
LP, The Beatles, vita albumet, Apple Records, England
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER SAMT BORDSUPPSATS, keramik, Uppsala Ekeby
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, swedish modern, 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
MATBORD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, camé, 18k guld, vikt ca 5,9 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, vittonat glas, "Modulo", Leucos, Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TOBAKSBURK, med pipställ, art decò, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
TEATERKIKARE, mässing och pärlemo, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK