SVÄN GRANDIN (1906-1982), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
JONAS LINDWALL, 1 par pallar, "Oak", Skandiform, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt monogramsignerad samt daterad 1899
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KAVAJ, dam, Ralph Lauren, strl 14 (ca 38)
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TERRIN, lergods, 1800-tal, med monogram och datering 1823
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 10 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 190 x 320 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
FIGURER, 1 par, porslin, Wood, England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ANNA-LISA THOMSON, figur, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SMYCKEN OCH ACCESSOARER, 6 del, bla örhängen, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, glas, Rosdala Glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAVAJ, dam, Morris, strl 44 (38)
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GERHARD SCHLIEPSTEIN, byst, porslin, Rosenthal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE, 18k guld, 1967, vikt ca 2,7 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
PÄLSKAPPA, blåräv, Saga Fox, Södra Päls, sannolikt 1990-tal, storlek ca 40/42
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, Kelim, ca 304 x 208 cm
MATTA, Kelim, ca 304 x 208 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stol, "Eames Plastic Sidechair DSR", Vitra, 2017
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
HERRBETJÄNT, mahogny, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
MINIATYRER, 5 st, vaser, glas, bla Milan Vobruba, Gusum, 1900-talets slut
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BOKHYLLA, 1940-/50-tal
BOKHYLLA, 1940-/50-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k vitguld, med diamanter, GD & Co 1977, vikt ca 6,4 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
COLLIER, 18k vitguld, vikt ca 10 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 87 del, nysilver, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR SWANSTRÖM (1918-2002), olja på duk, signerad och daterad -81
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BORD, Blå Station, 2000-tal
BORD, Blå Station, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
HALLVARD JAKOBSEN, 6 st vägglampor, metall, "Uno 1100 LED"
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGBORD, IB Andersen Furniture, Helsingør, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BÖRNE AUGUSTSSON, vas, glas, Åseda glasbruk
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Gusums Bruk, nr 65, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFFAR, 2 st, Götessons, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STÅSTÖDSTOL, Muvman, 2000-tal
STÅSTÖDSTOL, Muvman, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 80 x 375 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER, 2 st, bla Muurla Finland, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR PÅ KOLONNER, 1 par, gjutjärn, samtida, total höjd 68 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Certina och Candino, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
GEORG JENSEN, väggklocka, metall, Danmark, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARMÉKNIV, Victorinox, "The original swiss army knife", Kraiburg, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PLÅTBURKAR, 4 st, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TERMOS, stål, design Tassilo v Grolman, Alfi, Italien, sannolikt 1900-talets slut
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 8 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK