OLLE ALBERIUS, 12 del, glas, "Erik", Orrefors
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k vitguld, med fem diamanter, Stockholm 1981, tot vikt ca 2 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, karmstol, "Eva", 1900-talets slut
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SNUSFLASKOR, 5 st, bla glas och porslin, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ASSIETTER, 9 st, benporslin, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ISHINK, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOSEF FRANK, 4 bordstabletter samt 6 coasters, "Tulpaner", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KARAFFER, 2 st, kristall, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SCHATULL MED KARAFFER, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BESTICK, 12 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 450 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅL OCH VASER, 6 del, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
DAMARMBANDSUR, 3 st, bla 18k guld, 1900-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, Esto, Stockholm 1963, vikt ca 48,6 g
Slutpris28 000 SEK
Värdering25 000 - 30 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROTTINGSÄNGAR, 2 st, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 8 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
NYCKELSKÅP, gjutgods och trä, Husqvarna, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering2 000 SEK
BERTIL VALLIEN, 8 st, vitvinglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, betong, större modell, sent 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KALLE ANKA & CO, 7 st serietidningar, 1950 samt 1951
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega, 18k guld, 1900-talets mitt, total vikt ca 21,1 g
Slutpris9 000 SEK
Värdering8 000 SEK
ÖLSEJDLAR, 6 st, glas, "Oxygene", Johansfors, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
TISSOT, Seastar, herrarmbandsur, guld på stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄLLINGKLOCKA, mässing, BJ Mattson Mora, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GÖSTA MÅNSSON (1924-2009), olja på duk, signerad
Slutpris5 800 SEK
Värdering2 000 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING SILVERBESTICK, 13 st, silver, 1900-tal, total vikt ca 283 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
WÄSTBERG, taklampa, "W171 alma", samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BERTIL VALLIEN, 8 st, starkvinglas, "Chateau", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGE, 18k vitguld, med briljantslipad diamant, tot vikt ca 0,6 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
STRINGHYLLA, tre hyllplan av teak, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
KANNA, majolika, Sarreguemines, Frankrike, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, tekanna, stengods, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, venetiansk länk, vikt ca 7 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
KARUSELLBORD, engelsk stil, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, Tissot, 18k guld, 1900-talets andra hälft, total vikt ca 20,3 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering8 000 SEK
SERVISPORSLIN, 16 del, porslin, "Blå Blomst", Royal Copenhagen
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SKANSENGLAS, 6 del, bla Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, Skansen, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TÅRTFAT OCH SKÅL PÅ FOT, pressglas, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
RING, 23k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 9 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BUSNEL, mössa och halsduk, ull, sannolikt sent 90-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING SMYCKEN, 5 st, silver, 1900-tal, vikt ca 87 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ISKOS-BERLIN, stol, "Fiber armchair", Muuto, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Viktoria", ur serien "Sekelskifte", Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK