KIKARE OCH TUBKIKARE, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
NILS CASTEGREN, efter, skulptur, brons, 1900-tal, monogramsignerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, stomme av mässing, 1900-/2000-tal, mindre modell
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
AFFISCH, efter Philip von Schantz, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PINNSTOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, keramik, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
RING, 14k guld, med briljantslipad diamant ca 0.16 ct, tot vikt ca 2 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, malm, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 SEK
GUNILLA ALLARD, "Cortina", stol, Lammhults, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MJÖLKKANNA, silver, svenska stämplar PFP 1856, vikt ca 193 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 100 x 405 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
VICTORINOX, "Swiss champ" armékniv, Schweitzisk, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTUR, gips, efter "Ekot" Gustavsberg, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KONSOLBORD, smide, 1900-tal
KONSOLBORD, smide, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, malm, Bersbo 1984
BORDSLAMPA, malm, Bersbo 1984
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, metall, 1900-tal
SPEGEL, metall, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
PARKSOFFA, gjutjärn, Klafreströms bruk, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, porslin, Goebel 1971
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
FIGUR, smide, möjligen Gunnar Ander, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLYSTRAR, 1 par, mässing och kristall, Lövsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKE OCH YTTERFODER, mässing/metall, 1900-/2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 43 del, silver, GAB 1985, tot vikt 2 118 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Ko", ur serien "Landskapsdjur", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOL, mässing, Chiavari, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
LEKSAK, skuret och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STÅSTÖDSTOLAR, 1 par, Muvman, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
MOCKASKEDAR, 10 st, silver, tot vikt ca 92 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
MILAN VOBRUBA, 4 st, vaser, glas, Gusum, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
JENNY BÄCK, golvlampa, "Lean", Örsjö Belysning
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
TIMO SARPANEVA, ljusstake, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
MORTEN VOSS, "Flightdeck", soffbord, Voss Co Living
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FICKUR, Cylindre, 1800-talets slut
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
MONICA BACKSTRÖM, spegelbricka, Gense, 1900-taletsa andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABRAR, 1 par, smide, 1700-/1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, quartz, bla Dyrberg Kern, 2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PLÅTBURKAR, 3 st, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KOPPARFORM, 1800-tal, stativ av smide
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SVÄN GRANDIN (1906-1982), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
JONAS LINDWALL, 1 par pallar, "Oak", Skandiform, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt monogramsignerad samt daterad 1899
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KAVAJ, dam, Ralph Lauren, strl 14 (ca 38)
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TERRIN, lergods, 1800-tal, med monogram och datering 1823
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 10 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK