BJÖRN DAHLSTRÖM, barstolar, 4 st, CBI, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, med olikfärgade glasstenar, total vikt ca 6,7 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, Balestra, vikt ca 28 g
Slutpris14 000 SEK
Värdering14 000 SEK
SKÅLFAT OCH VASER, 3 del, keramik, bla Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Wallendorf, Tyskland, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 2 st, ”Select”, Liselotte Henriksen, Boda Nova
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 SEK
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, sannolikt Erik Höglund, Boda, signerad
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, mässing och kristall, 1900-/2000-tal, större modell
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURIN, porslin, Lladro, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
DUFFEL, dam, Almia, strl 40
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MATBORD, teak och ek, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 230 x 340 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLYSTRAR, 1 par, mässing och kristall, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
GÖRAN WÄRFF, 5 st ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
SIMON GATE, vas, glas, Orrefors, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
PUNSCHMUGGAR, 4 st, silver, L Råström, Stockholm 1973, tot vikt 283 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
KANDELABER, trä, "Nordic Light", Design House, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, tekanna och bringare, stengods, Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
STOLAR, 4 st, "Cobra", Källemo, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LJUSLYKTOR, 3 st, keramik, Paradisverkstaden, Öland, 19/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNINGAR, 2 modeller (60 + 30 del), 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ELDHUND, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TIDNINGSKORG, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, med odlad pärla, vikt ca 3,9 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STOL, Swopper Classic, ergonomisk arbetsstol, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla brosher gulmetall, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SVÄN GRANDIN (1906-1982), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HAY, "Bead Basket", 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORD, Blå Station, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
STÅSTÖDSTOL, Muvman, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STÅSTÖDSTOLAR, 1 par, Muvman, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, silver och röda stenar, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GASKAMIN, Home it, HT H 0001, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
FIGURIN, porslin, Lladro, Spanien, 1900-talets andra hälft, större modell
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 14k guld, vikt ca 4,5 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
VASER, 4 st, glas, bla Elme Glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st stolar, "Eames Plastic Sidechair DSR", Vitra, 2017
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
HEE WELLING, 1 par, barstolar, "About a Stool", HAY, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
DRÄKT, dam, Escada
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KLACKRING, 18k guld, svenska stämplar 1920, vikt ca 5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, patinerad mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RESERVOARPENNA OCH STIFTPENNOR, 3 st, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK