LISA LARSON, skulptur, stengods, "Öst", Världens Barn, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 250 x 333 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, 1900-talets andra hälft, otydligt signerad Roene
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVBORDSLAMPOR, 1 par, grålackerad metall, Luxo, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FIGUR, keramik, otydligt signerad, Italien, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", OH Sjögren, 1900-talets mitt
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", OH Sjögren, 1900-talets mitt
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, swedish modern, 1940-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, miniatyrmålning, otydligt signerad, sannolikt 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 160 x 90 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt semiantik, ca 318 x 203 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
VANJA SORBON MALMSTEN, taklampa, "Pumpa", Carl Malmsten/Malmstensbutiken, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGAPPLIQUER, 1 par, mässing, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SOFFA, troligen Elias Svedberg, 1930-/40-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering1 500 SEK
INGER KLINGENBERG, pall, för France & Son, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGUR, 1800-tal
VÄGGUR, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TOPPSTJÄRNA, till julgran, förgylld metall, "Golden Christmas", Flemming Eskildsen, Georg Jensen, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
LOUIS VUITTON, axelremsväska, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BOKBAND, Albert Engström, 10 vol, "Samlade skrifter", Stockholm Albert Bonniers Förlag 1943
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TIDNINGSSTÄLL, "Subway", Materia, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
STINA SANDWALL, adventsljusstake, "Spica", SMD
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
VIKING FORSBERG (1910-1994), olja på duk, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, "Cobalt net", formgiven av Anna Yatskevich, Lomonosov, St Petersburg, Ryssland, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
VAS, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1940-tal
SIDOBORD, 1940-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
FAT, silver, vikt ca 910 g
FAT, silver, vikt ca 910 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
MATTA, Tunisien, 1900-talets andra hälft, ca 153 x 230 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
VAS, metall, 1930-/40-tal
VAS, metall, 1930-/40-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
STOP, silver, England, sannolikt 1800-tal, vikt ca 1 070 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering5 000 SEK
SÄKERHETSDÖRR, smide, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SOFFBORD, mässing och trä, sk rökbord, orientaliskt, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Lammhults, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOCKPOKAL, silver, GAB, Stockholm 1894, vikt ca 645 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
FÄLLBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KLAFFBORD, furu,1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, glas, "Sunflower", Göran Wärff, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 7 st, vinglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TOM CHUNG & JORDAN MURPHY, vägglampa, "Cast Sconce", Menu, samtida
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
LAILA PRYTZ (1907-1982), olja på pannå, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 310 x 204 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK