JEAN-LOUIS DOMECQ, golvlampa, "Loft D9403", Jieldé, nutida
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
BOJAN, porslin, troligen Qingdynastin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 SEK
FÅTÖLJ, 1900-talets mitt, möjligen DUX
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
KOPPAR MED FAT, 3 st, porslin, sannolikt Nymphenburg, 1700-/1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
THYRA STENBERG, olja på duk, signerad och daterad 1946
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VITVINSREMMARE, 5 st, lysterglas, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BADKARSSOFFA, gustaviansk, tidigt 1800-tal
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
ADVENTSLJUSSTAKE, Swing Industrial Limited, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
SNURRSTOL, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JESSICA HANS, vas, keramik, Hay, nutida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, porslin, orientalisk, 1800-/1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 SEK
BOUILOTTELAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
STOL, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Thana -65
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
VAS, silver, Nordisk Silverkonst 1950, vikt ca 260 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
MATSERVIS, 33 del, porslin, Bing & Gröndahl, Danmark, empirestil, sannolikt 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, barockstil, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
MIKROSKOP, Olympos Tokyo, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURIN, porslin, Metzler & Ortloff, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FAT, silver, vikt ca 568 g
FAT, silver, vikt ca 568 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, porslin, empirestil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1800-tal, i bronsram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
VITVINSGLAS, 10 st, "Flach", Elis Bergh, Kosta, 1900-talets mitt
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, sannolikt 1800-talets första hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
SERVISPORSLIN, 9 del, Glenwood, Johnson Bros, England, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ARMBANDSUR, Alpina, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, gjutjärn, sannolikt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
ALEXANDER KUNICKI (Polen, född 1938), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MONICA FÖRSTER, dörrstopp, Zanat, nutida
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BRICKA, nysilver, England, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, gouache, otydligt signerad och daterad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, gjutjärn, ormbunke, 1900-talets början
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
ÅRSSKEDAR, 2 st, förgyllt sterlingsilver, Georg Jensen, 1976, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LOCKURNA, fajans, möjligen 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK
FAT, silver, GAB Stockholm 1955, vikt ca 420 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MATTA, rya, sannolikt 1960-tal, ca 200 x 145 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
TALLRIKAR, 11 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SOFFBORD, chippendalestil, 1900-talets slut
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
JONAS TORSTENSSON, vaser 4 st, glas, till "Stumpstaken, Born in Sweden, samtida
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
GÖSTA ASP (1910-1986), olja på pannå, signerad och daterad -54
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ASK, silver, 1900-talets mitt, tot vikt ca 255 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
BOJANER, 2 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 9 st, grönt glas, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SLAGBORD, målad furu, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK