JORGE PENSI, 8 st stolar, "Bikini chair", 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING SILVER, 5 del, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 99 g
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
HALLMÖBEL, 2 del, Hovmantorp, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
KONSTLITTERATUR, 20 st, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med 14 diamanter, tot vikt ca 1,3 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på pannå, signerad och daterad 79
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DUK, linnedamast, "Kungsmönstret", 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
INGRID HERRLIN, 2 st, skulpturer, stengods, 1900-talets andra hälft, signerade
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 SEK
PAPPERSKORG, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF EKBERG, vas, flintgods, Gustavsberg 1923
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
FÖNSTERLAMPOR, 1 par, mässing, Boréns, Borås, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BORDSLAMPA, plast, "Take", Ferrucio Laviani för kartell
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
PHILIPPE STARCK. Sidobord, "Tip Top", transparent akryl, för Kartell. 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
THYRA STENBERG, olja på duk, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
GREPSKÅL, porslin, lökmönstret, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNA, keramik, orientalisk, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TEKANNA OCH MJÖLKKANNA, tenn, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 227 x 174 cm
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, Lampgustaf, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL PÅ FOT, porslin, Dresden, Tyskland, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffbord, "Ovalen", 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
STOL, mahogny, 1800-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, sannolikt Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MONICA FÖRSTER, dörrstopp, Zanat, nutida
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Crown Hanger", vitlackerad metall, Louise Hedeström för Maze, nutida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HATTASK, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, mässing, gustaviansk stil, mindre modell
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris29 000 SEK
Värdering35 000 - 40 000 SEK
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA OCH BRICKA, silver, Gewe 1963, tot vikt ca 400 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 SEK
LARS TORNØE, väggkrokar, 5 st, "The Dots large", Muuto
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPSFOT, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR, 2 st, kristall, Orrefors och Kosta, 1900-talet slut
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
EINAR TORSSLOW, tuschlavering, signerad och daterad 90
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
VINGLAS, 12 st, glas, sannolikt 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOL, sannolikt 1800-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TERRIN, porslin, Meissenliknande märke, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, vävd, ca 210 x 140 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
JUST ANDERSEN, 1 par ljusstakar, tenn, modell 2609, Danmark, 1920-/30-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering5 000 SEK