BØRGE MOGENSEN, soffa, "Spoke-Back Sofa", Fritz Hansen, 1989
Slutpris8 800 SEK
Värdering10 000 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal. dam samt herrmodell
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
REMMARE, 17 st, glas, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, keramik, Tyskland, 1950-/60-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sk Strindbergslampa, Gusum Mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
RENÉ LALIQUE, vas, kristall, "Sylvie", signerad, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad GN AXK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, 1 par bordslampor, glas, "Kulan", Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, swedish modern, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, kolmårdsmarmor, Walter Gustafsson 1992
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KARAFF, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KLOCKARMBAND, 18k guld, till armbandsur, tot vikt ca 15,8 g
Slutpris7 600 SEK
Värdering9 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Tiffanystil, Globen Lighting, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, 12 st, tallrikar och assietter, porslin, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, Tiffanystil, Globen Lighting, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Fortis, 17 Jewels
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
ZERO, taklampa "Poker", samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, mässing och malm, bla Skultuna, mestadels 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VAS OCH SKÅLAR, 3 st, glas, bla Savoy, Alvar Aalto, IIttala, Finland, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SMÖRBURK, porslin, "King", Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Bochara, ca 80 x 373 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE OCH BROSCHER, 3 st, silver, bla med markasiter, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OMEGA, armbandsur, 18k guld, quartzverk
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ORIENTMATTA, Afghan. ca 130 x 223 cm
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FIGUR, porslin, Capodimonte, Italien, 1900-talets slut
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, malm och marmor, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, figur, Gustavsberg
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
BROSCH, silver, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KOLHÄMTARE, koppar, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla collier av sten och horn, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SMYCKEN, FÖRSTORINGSGLAS, ARMBANDSUR OCH FINGERBORG, bla silver, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, mässing och metall, 1940-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 18 del, "Grön Anna", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
GRÄSTRIMMER, Stiga SB27JD, bensindriven
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 2 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, "Motion & Emotion", Akaba, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BRINGARE, 2 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGKROKAR, 9 st, "The Dots", formgiven av Tveit & Tornøe för Muuto
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, keramik, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, Boda Åfors, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK