ARMBANDSUR OCH BIJOUTERIER, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
ANTTI KOTILAINEN, 1 par stolar, "Sola", Martela, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mit
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k guld, med grön sten, tot vikt ca 2,7 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
ARMBANDSUR, Lemania, guld på stål, automatisk, 1900-talets mitt
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKKRONA, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BOKBAND, 15 vol, Albert Engström, Albert Bonniers Förlag, Stockholm bla 1939
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PHILIPPE STARCK, stol, "Eros", Kartell, Italien
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KORGAR, 3 st, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, trä, sannolikt 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JÖRGEN WULFF, 4 del, keramik, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VAS, keramik, Castelli, Perugia, Italien, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BROSCHER, 4 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, mässing, Tyringe konsthantverk, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
RESEIKONER, 2 st, trä, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, Armaturhantverk Göteborg, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 24 del, servisporslin, "Blå Blomst" 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 9 del, servisporslin, "Blå Blomst" 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
BOKHYLLA / SIDEBOARD, ek, 1900-talets början
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
PALL, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, vikt ca 5,8 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,7 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
VASER, 3 st, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, blandteknik på pannå, osignerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
VITRINSKÅP, ek, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 23k guld, med skuren snäckskalskamé, vikt ca 6,8 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SUPKOPPAR, 6 st, silver, tot vikt ca 102 g
Slutpris700 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPETTER, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, porslin, Satsuma, Japan, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
SOFFBORD, marmor, "Plateau", Adea, nutida
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
FAT, sterlingsilver, CH Hallberg 1960, vikt ca 170 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 SEK
MATSALSSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, sidobord, "Metal", för Vitra, 2014
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
BERTIL HERLOW-SVENSSON, 2 st, litografier, signerade och daterade 83/84
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", Gustavsberg
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, mässing, MAE 4420, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1900-tal, total vikt ca 130 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
DAVID DOUGLAS DUNCAN, bok, "Goodbye Picasso", Times Books
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SILVERBESTICK, 10 del, tot vikt ca 175 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K&EC 1956
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
BÖCKER, 4 vol, "Ny Svensk Historia", Erik Lindorm, Wahlström & Widstrand, Stockholm 1940
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
GLASSERVIS, 73 del, 1900-talets mitt, slipad dekor
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
PELARBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, "Coquille", Flygsfors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 11 st, porslin, Österrike, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK