VAS, silver, England, sannolikt 1800-tal, vikt ca 270 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅP, swedish modern, 1940-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering3 000 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 23/18k guld, vikt ca 12,6 g
Slutpris7 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
ALLAN HORSAK (1937-2004), färglitografi, signerad och daterad -95
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGSKÅP, allmoge, daterat 1825
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BOK, "En bok om Skansen", utgiven av Andreas Lindblom, PA Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1933
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
WILHELM KÅGE, fat, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HINK, koppar, 1800-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
VAS, keramik, orientalisk, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 1,9 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BROSCH, silver med kolsten, Israel Sundström 1925
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE, med granater, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SERVISPORSLIN, 24 del, porslin, Bavaria, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
GUSTAV WILHELM PALM (1810-1890), teckning, signerad och daterad Rom 1848
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LENNART ROSENSOHN (1918-1994), färglitografi, signerad och numrerad 45/50
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KALK, SALTKAR OCH TESIL, silver, tot vikt ca 134 g
Slutpris900 SEK
Värdering300 SEK
LOUISE ADELBORG, tekanna, porslin, "Swedish Grace", Rörstrand
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, smide, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SERVISPORSLIN, 38 del, porslin, "Grön Anna", Göteborgs Porslinsfabrik, 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
JORGE PENSI, stolar, 8 st, "Bikini chair", 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
FILTAR, 2 st, ull, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
BOSE, stereo och högtalaranläggning, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DRESDEN, lockurna, porslin, 1900-tal, handmålad förgylld dekor
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, möjligen Josef Frank, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
MATBORD, "Mariedamm", Ikea, år 2022
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
PETER DAHL (1934-2019), färglitografi, signerad och numrerad 54/150
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
FOLKE WILHELMSSON BERG (1896-1974), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ASSIETTER, 10 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 6,5 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
BRICKA, plåt, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, bla etikettmärkt GA Olsson Nusnäs Mora, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKKRONA, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 800 SEK
SOFFA / DAGBÄDD, Innovation, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
PÄRLCOLLIER, 1900-talets mitt, silverlås
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BOKHYLLA, alm, 1940-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing och trä, Knut Eriksson, Eskilstuna, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BESTICK, 11 del, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1844, med monogram B, tot vikt ca 1 009 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
KANNA, silver, P Herz, Danmark, vikt ca 225 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Liverpool", PR Home, nutida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BOK, "Konterfejer, Förbundna med minnen vid Norrköping och Norrköpingsbygd", Edward Ringborg, Almqvist & Wiksells Boktryckeri-Aktiebolag, Uppsala 1929
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK