MATSALSMÖBEL, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SIGNE HYTTE, vägglampa, "Journey SHY1", för &tradition, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
DESSERTSKÅLAR, 6 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
BRICKA/BAKBORD, trä, tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SVEND NIELSEN (Danmark, 1908-1993), olja på duk, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 1,4 g
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SAM LARSSON, stol, "Sam", DUX, 1900-talets andra hälft
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTIL GATU (1913-1984), akvarell, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
HAY, klädhängare, design Big Game, "Beam", samtida
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
MONICA BRATT, 8 st, sherryglas, rött glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
MOTORSÅG, Stihl, M5 192C, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Isabella", Kosta Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, sannolikt England, monogramsignerad ROE och daterad 1900
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, 3 del, silver/sterlingsilver, bla svenska stämplar 1983
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KONJAKSKUPOR, 7 st, glas, sannolikt Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL/SALTKAR, silver, orientaliskt, 1800-/1900-tal, vikt ca 28 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE MED KEDJA SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, total vikt ca 10,7 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
SILVERKRYCKA OCH KÄPP, silver och trä, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BERIT TERNELL, karott, porslin, "Mykolo" Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BLÄCKSTÄLL, tenn, Ystad tenn, 1930-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 14k vitguld, med pärlemo, tot vikt ca 3 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RING OCH HÄNGEN, 3 del, silver/sterlingsilver, med bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 4 st, mattallrikar, porslin, "Princess"/"Prinsesse", Danmark, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, 39 del, servisporslin, stengods, "Birka", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
GULDSMYCKEN, 14k guld, tot vikt ca 6,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, GAB, 1900-tal, total vikt ca 149 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SALTKAR, 8 st, silver, bla Ryssland, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 154 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
ROLF LEHMANN, intarsiaarbete, Bodafors, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 SEK
HALSBAND OCH ARMBAND, 5 del, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSBESTICK, 9 del, silver, tot vikt ca 148 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SEKRETÄR, björk, 1930-/40-tal
SEKRETÄR, björk, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 19 del, servisporslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 7,9 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JACOB ÄNGMAN, 11 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB 1967, tot vikt ca 173 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, carmosémodell, med safir och diamanter, tot vikt ca 2,5 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, grönt glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, Omega, tot vikt ca 20 g
Slutpris7 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
ZINKBALJA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
 SIGGE BERGSTRÖM (1880-1975), olja på duk, signerad och daterad 1936
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, plast, "Jelly", Patricia Urquiola, Kartell, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGEN, 6 st, 18k guld, tot vikt ca 4,6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1930-tal
VITRINSKÅP, 1930-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PALL, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK