KARMSTOLAR, 1 par, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
BORDSUR, metall, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, svartmålad och bronserad, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
BESTICKSCHATULL, med nysilverbestick, sannolikt England, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor och vita stenar, tot vikt ca 6 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, DS, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVVAS, keramik, orientalisk, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BYRÅ, barockstil, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBAND, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
THEO TOBIASSE (1927-2012), färglitografi, signerad och numrerad 30/175
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, glas, Göte Augustsson, Ruda Glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, 2 st, Omega, sk. rödtolva samt mormorsur, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ANDREAS ENGESVIK, 2 st vaser, glas, "Silent vase", Muuto, nutida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BREVSKRIN, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
DAMARMBANDSUR, 2 st, Tissot och Tranan, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MATBORD, 2000-tal, total längd ca 320 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, på sockel, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, Lisa Larson, Gustavsberg, "Asia", stämpelsignerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, rotting, Artwood, samtida
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
SKRIN, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SERVETTER, 12 st, linnedamast, 1900-talets första hälft, broderat monogram MÅ
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
DUK, linnedamast, Almedahls, ca 200 x 150 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA Worpswede, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 000 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 12 lit
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESERVIS, 15 del, porslin, "Fortuna", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, trä, allmoge, signerad Erland Laurin, Hejde, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÖNSTERLAMPA, glas, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING LEKSAKSBILAR, bla "Chitty Chitty Bang Bang", Corgi Toys, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
DAVID GECKELER, 1 par, barstolar, "Nerd", Muuto, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
BLOMKRUKOR, 2 st lergods, Upsala Ekeby samt Rörstrand, 1950-/60-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
NILS G STENQVIST (1934-2005), färglitografi, signerad och daterad 1993
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TERRIN, porslin, "Sultan", Gustafsberg, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 218 x 84 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
PIEDESTALER, 1 par, bambu och rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VITRINSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris5 800 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1 par, Reprodux, Bevan Funnel Ltd England, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
SPEGEL, förgylld och bronserad, sannolikt 1800-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BLOMBÄNK, tidigt 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK