BLOMBORD, 1950-/60-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
MATTA, Marocko, ca 316 x 197 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
KAFFESKEDAR OCH SALTSKEDAR, silver, tot vikt ca 91 g
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
TRUMPET, mässing och vitmetall, med väska, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
KLACKRING, 18k guld, ABJ Stockholm 1947, med karneol, vikt ca 6,6 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BYRÅ, 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LOCKURNA, porslin, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
JAKTHORN, koppar och mässing, Fidelis et Paratus, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KERSTIN HÖRLIN-HOLMQVIST, matsalsmöbel, 13 delar, NK, 1965
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
VAS OCH STRÖARE, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SOCKERSKÅL OCH GRÄDDKANNA, silver, Stockholm 1962, tot vikt ca 213 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, 8 delar, silver, 1900-tal, total vikt exkl blad i rostfritt ca 292 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
KARIN MOBRING & TOMAS JELINEK, karmstol, "Stockholm", Ikea
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BYST, gips, patinerad, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
VÄLLINGKLOCKOR, 5 st, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
AINO ALTO, dricksglas, 10 st, Ittala, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, osignerad
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, total vikt ca 9,6 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
PENDELLAMPA, "Bulb", formgiven av Sofie Refer, &Tradition, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SALT- OCH PEPPARSTRÖARE, stål, Georg Jensen, Danmark
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, ring, sterlingsilver, "Jaaras dröm", Lapponia, Finland 1970
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
EFVA ATTLING, hänge med kedja, silver, "Rose Petal"
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SKULPTUR, torso, patinerad konstmassa, 1900-/2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BRINGARE, glas, möjligen Bengt Orup, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÄLLBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SKÄNK, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, rokokostil, KA Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ALF JARNESTAD, vas, keramik, "ALFA" Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
MARGUERITE WALFRIDSSON, 10 del, porslin, "Midsommar" IKEA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, venetiansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
RESEGRAMMOFON, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 210 x 307 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
SILVERTACKA, finsilver 999/1000, vikt 250 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1958
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
JAN ERIK FRISENDAHL, olja på duk, signerad
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BENGT ORUP, skål, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 4 st, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK