KNIVAR, 8 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, sannolikt 1900-talets början
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ARTHUR PERCY, vaser, 3 st, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FIGURER, 5 st, lergods, Kina, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BYRÅ, senbarockstil, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
INGER PERSSON, figur, stengods, Rörstrand Ateljé
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
CECILIE MANZ, taklampa, "Caravaggio", Fritz Hansen, Danmark, nutida
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
FIGURER, 1 par, orientaliska, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), olja på pannå, monogramsignerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
COCKTAILRING, 18k guld, med fasettslipad orange sten, vikt ca 6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
BRINGARE, glas, Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FASADLYKTA, metall och glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FÄLLBORD, "Krogsta", ur IKEA:s 1700-talsserie
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, "Strike", vitlackerat glasfiber, Mio, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
VÄSKA, siden, Japan, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
SIDOBORD, 1 par, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
STEN EKENDAHL, olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, galleri, Marocko, ull, ca 300 x 75 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
VEDKORG, plåt, nutida
VEDKORG, plåt, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, GAB, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANDDUKAR, 6+6 st, linne, 1900-talets första hälft, broderat monogram Å
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VITRINSKÅP, "Stockholm", Englesson, 2000-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
FIGURER, 4 st, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, på sockel, 1 par, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
SIDOBORD, 1900-talets början
SIDOBORD, 1900-talets början
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
DOSOR, SALTKAR OCH FINGERBORG, silver, tot vikt ca 120 g
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
KAKELPLATTA, stengods, Stig Carlson, IFÖ, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 11 st, assietter, porslin, "Mors dag", 1970-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, gjutjärn och marmor, samtida
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
ISKOS BERLIN, karmstol/fåtölj, "Fiber Armchair", för Muuto, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SNEDKLAFFSEKRETÄR, sengustaviansk, omkring år 1800
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
EFVA ATTLING, 1 par örhängen, silver, "Rose Petal"
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN, porslin, "India", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
ARMRING, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSDEKORATIONER / SKULPTURER, 8 st, försilvrad mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, 2 st, porslin, "Empire", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, Kina, PR Home, nutida
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, bambu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSSTOLAR, 4 st, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SILVERMSYCKEN, 4 del, bla sterlingsilver, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med pärlor, total vikt ca 2,6 g
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, TESI, 1955
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
TERRIN, porslin, Göteborg, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CERTINA, damarmbandsur, 18k guld, total vikt ca 19,6 g
Slutpris6 800 SEK
Värdering8 000 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, 9 delar, total vikt ca 54 g
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMRING, sterlingsilver, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SKRIN, silver, vikt ca 140 g
SKRIN, silver, vikt ca 140 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK