STIG LINDBERG, "Adam", kaffekoppar, 5 delar, benporslin, Gustavsberg, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER, 4 st, glas, bla Bertil Vallien ur serien "Zoo", 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GERHARD HENNING, möjligen, teckning, osignerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKPLAFOND, glas, swedish modern, 1940-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, kristall, Kosta, signerad och numrerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVBORDSSTOL, "Catifa", Arper, Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FLINTLÅSGEVÄR, ottomanskt, sannolikt 1800-tal, med miqueletlås
Slutpris12 000 SEK
Värdering2 000 SEK
NANNY STILL RIIHIMÄKI, vas, Stella polaris", 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
NANNY STILL, flaska, grönt glas, Riihimäen, Finland
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
NANNY STILL, ljuslykta, glas, Riihimäen, Finland
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
DAMCYKEL, Fram-King, 1900-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampett, mässing, "Pendel", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, teak, Lammhults möbler, 1950-/60-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
ÅSA WESTLUND, skor, 1 par, There goes the neighboorhood, strlk 38
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SALONGSMÖBEL, 3 delar, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIK KIRKEGAARD, karmstol, teak, Höng stolefabrik, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
VITRINSKÅP, ek, jugend, 1900-talets början
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
PALL, vitlackerad metall, Johanson Design, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, 1 par, porslin, sydeuropeisk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 6 st, Skandiform, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, "Splash vase", HAY, nutida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, vitmålad aluminium, ormbunkemodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSFÅTÖLJ, vitmålad aluminium, Riab, ormbunkemodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄDGÅRDSSOFFA, vitmålad aluminium, Riab, ormbunkemodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
LIKÖRGLAS, 6 st, glas, Johansfors, 1950-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ROLF FRANSSON, byrå, "Artic", Voice, samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSLAMPSFOT, stengods, Søholm, Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
RAYMOND WEIL, herrarmbandsur, Geneve, quartz
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 7,3 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 500 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLAR OCH ASSIETTER, 12 del, porslin, "Retro Edition", Stig Lindberg, KF/Coop
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 3 + 11 st, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SERVIS, 8 del, keramik, Danmark, sannolikt 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, Globen Lightning, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, svartlackerad metall, Globen Lighting, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 11 st, silver, tot vikt ca 148 g
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
FOLKDRÄKT, "Sverigedräkt", strlk S
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 000 SEK
STEFAN BORSELIUS, 4 st stolar, "Dundra", Blå Station, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
URNA, gjutjärn, möjligen Bolinder Stockholm, tidigt 1900-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
RICHARD WOODS, vas, keramik, "Tree Trunk", Hay, nutida
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GITARR, akustisk, Oscar Teller, modell 411
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK