KRYDDHYLLA, trä och glas, "Reda", Gunnar Fredrikson AB, Stockholm, 1900-talets mitt
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
BOKHYLLA, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
BOKHYLLA, empire stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, sterlingsilver, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, KANNA SAMT NATTLJUSSTAKE, porslin, Blue Danube, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVFOTOGENLAMPA, mässing, tidigt 1900-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SAMLING KOPPARSTICK, ca 10 st, 1700-/1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, Uno A Erre, vikt ca 51,5 g
Slutpris25 000 SEK
Värdering30 000 SEK
SPEGEL, fanerad med mahogny, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
VAS OCH LOCKURNOR, 3 del, keramik, bla märkt T Delft Blu, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
BARPALLAR, 1 par, Gärsnäs, 2002
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MILAN VOBRUBA, 3 st, vaser, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BIRGER STRÅÅT (1914-2008), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, plast, "Jelly", Patricia Urquiola, Kartell, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BROSCH, 18k guld, vikt ca 4,6 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
GLAS, 6 st, olikfärgat glas, med stativ, 1950-/60-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, 1900-talets första hälft, ca 195 x 130 cm
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld, 1969, med citrin, tot vikt ca 5,8 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÄRBRÄDE OCH BURKAR, 4 del, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, ASEA Belysning, modell 741148, mässing
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, sent 1800-tal, större modell
Slutpris800 SEK
Värdering3 000 SEK
DUKAR, 4 st, linne, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FOLKE GULLBY (1912-1982), etsning, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, "Domino", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ARNOLD LINDBLOM (född 1930), olja på duk, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Gärsnäs, 1900-talets andra hälft
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
LE KLINT, bordslampa, "Mutatio", formgiven av Christian Troels
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, kopia efter, olja på duk, sannolikt 1800-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, sannolikt sent 1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, armband, sterlingsilver, "Moonbridge", Lapponia, Finland 1972
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
PATRICIA URQUIOLA, stolar, 1 par, "Nub", Andreu World, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BENGT ORUP, 12 st, cocktailglas och likörglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 000 SEK
BENGT ORUP, 6 st, highballglas, glas, "Strikt", Johansfors, 1950-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-talets första hälft
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
JENS QUISTGAARD, brickbord, Danmark, 1960-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
ERIK CHAMBERT, 4 st stolar, "Poem", 1950-tal
Slutpris42 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, golvlampa, "Giraffen", Luxus 1950-/60-tal
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
KAMERA, Leica, M2, "1108 085", med tillhörade objektiv 39 mm, 1900-talets andra hälft
Slutpris15 000 SEK
Värdering10 000 SEK