BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDOBORD, orientalisk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Ceson, 1900-tal, total vikt ca 81 g
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGKROKAR, 15 st, "The Dots", formgiven av Tveit & Tornøe för Muuto
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, 14k guld, flätad, vikt ca 22,4 g
Slutpris8 600 SEK
Värdering8 000 SEK
COLLIER, 18k guld, flätad, vikt ca 7,1 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
NANNY STILL, lykta, glas "Apollo", Riihimäen Lasi, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LARS KARLMARK (1944-2023), färglitografi, signerad och daterad 67
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
TIDNINGSKORG, metall och plast, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VITVINSGLAS, 12 st, grönt glas, omkring år 1900
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, redwood, sent 1900-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
SOFFA, redwood, sent 1900-tal, större modell
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
NILS GULIN, sidobord, "Ponoq", Karl Andersson & Söner, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BORD, metall, 2000-tal
BORD, metall, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, redwood, sent 1900-tal, större modell
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
STIG LINDBERG, fat, fajans, "Karneval", nr 195, Gustavsberg
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGEN, 8 st, 18k guld, total vikt ca 6,2 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BARSTOLAR, 4 st, Arper, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SALONGSBORD, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
MATBORD, teak, Kågens möbelindustrier Tranås, 1950-/60-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
OLOF ARÉN (1918-2003), olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS OCH LOCKURNA, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, orientalisk, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
INGEGERD RÅMAN, vas, glas, Orrefors, sent 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k vitguld, med safir och diamanter, tot vikt ca 4,1 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
JONAS WAGELL, bordslampa "JWDA", Menu, nutida
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, skulptur, lergods, monogramsignerad och daterad PZ 60
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
INGRID ATTERBERG, vas, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
NANNY STILL, flaska, glas, "Grapponia", Rihimäen Lasi, Finland, 1960-/70-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGUR, sent 1800-tal
VÄGGUR, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1970-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
GOLVLAMPA, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PALL, vitlackerad metall, Johanson Design, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, bemålat, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Studio Line", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
GOLVLAMPA, 2000-tal
GOLVLAMPA, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN, 5 st, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNA PÅ KOLONN, gjutjärn, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK