LJUSSTAKAR, 1 par, malm och marmor, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
KLACKRING, 18k guld, total ca 5,1 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ERIK HÖGLUND, 4 del, glas, vaser och skålar, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering700 SEK
TAKLAMPA, koppar, orientalisk stil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, "Varva", IKEA, med trådlös laddning, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
MIKA TOLVANEN, stol, Muuto, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 9,4 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
BARSTOLAR, 4 st, "Venus", Johanson Design, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SYSTEMKAMERA, Nikon FG-20
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ASTRI BERGMAN-TAUBE (1898-1980), färglitografi, signerad och numrerad 166/220
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
VITVINSGLAS, 8 st, kristall, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
MUNSPEL, Weltmeister Vermona, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, vikt ca 4,9 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATTALLRIKAR, 14 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
ASSIETTER, 19 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
KAFFEKANNA, GRÄDDKANNA OCH SOCKERSKÅL MED LOCK, 3 del, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
UPPLÄGGNINGAFAT, 4 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BRINGARE OCH SKÅL MED LOCK, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
FÖRRÄTTSTALLRIKAR, 13 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR MED LOCK, 2 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
DJUPA TALLRIKAR, 13 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLAR, 4 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KAKEMONO, tusch, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), olja på pannå, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER, 3 st, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 138 x 208 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
TERMOS, AB Thermoverken Jönköping, 1950-/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 del, JOC Vetlanda, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
LEKSAKSBIL, plåt, "Mercedez 220S", Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, Colseth, Norge, 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad, daterad -61
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 115 x 180 cm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KAMEROR, 3 st, Bell & Howell, Rolleicord samt Agfa, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARKIVSKÅP, teak, 1940-/50-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 200 SEK
TIMO SARPANEVA 6 st, ljusstakar, glas, bla "Arkipelago", Iittala
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, 3 st, vaser, glas, "Savoy", Iittala
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ADRIEN GARDÈRE. golvlampa, "Melampo", Artemide, Italien, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
KANDELABER, mässing och alabaster, 1800-/1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK