VÄGGLAMPA / BORDSLAMPA, Brottby Mekaniska Verkstads AB, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
BRICKA, plåt, tidigt 1900-tal
BRICKA, plåt, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
 AXEL FRIDELL, torrnålsgravyr, Föreningen för Grafisk Konst, Stockholm 1940, osignerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
MATALI CRASSET, golvlampa, "Foglie", Pallucco, Italien, samtida
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Citizen, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SÄNGRAM, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
ALAIN VAN HAVRE, matbord, "Bok", Ethnicraft, samtida
Slutpris3 800 SEK
Värdering6 000 SEK
VÄGGVIRTINSKÅP, orientaliskt, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla örhängen, collier, broscher, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DOSA, silver, Ryssland, 1900-talets första hälft, vikt ca 102 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
FICKURSSTÄLL, 2 st, mässingsplåt och glas, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, vas, glas och mässing, "Flask", Firma Svenskt Tenn
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutjärn och glas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, porslin och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
HELENE TIEDERMANN, 1 par fåtöljer, "Flora High", Jonas Ihreborn, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
KABINVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
KABINVÄSKA, Rimowa, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
BERTIL BULL HEDLUND (1893-1950), etsning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FICKUR, silver, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, Skansen, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 16 del, modell Helga, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, karaff med porpp, glas, "Intermezzo", Orrefors
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FREDRIK MATTSON, taklampa, "Bloom", Zero, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
AFFISCH, "Visit France Paris Use the trains an motor coaches of the French national railroads", sannolikt 1950-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LUDOVICA & ROBERTO PALOMBA, golvlampa, "Birdie", Foscarini, Italien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
BLÅSLAMPA, mässing, Sievert Original, 2 lit
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, Stockholm 1960, vikt ca 24,5 g
Slutpris15 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
GUNGSTOL, Thonetstil, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
LAMPSKÄRM, "Unikko", Marimekko, Finland
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, MGAB 1987, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
THAGE NORDHOLM (1927-1990), olja på duk, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, art déco, 1900-talets första hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,5 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
FERMOB, trädgårdsmöbel, för barn, i form av hus, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSSLANG, Gardena, 35 m, vägghängd
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA OCH 6 HÄNGEN, silver, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, Broström, 1866, tot vikt ca 235 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
MATSERVIS, 24 del, porslin, "Casa Azul", Villeroy & Boch
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 1,3 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal
FÅTÖLJ, Conform, 2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 5 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
MATS HÖJER, olja på pannå, monogramsignerad ch daterad 77 samt signerad à tergo
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 3 st, "Stocka", Stockaryd, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, England, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, keramik, sannolikt Tilgman, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK