FÅTÖLJ, Brunstad, 2000-tal
FÅTÖLJ, Brunstad, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
TIDNINGSKORG, teak och metall, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ULF GRIPENHOLM (född 1943), färglitografi, signerad och daterad 1978
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, 4 st, lergods, Höganäs och Raus, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, 2000-tal
SIDOBORD / SOFFBORD, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
NANNY STILL, lykta, glas "Apollo", Riihimäen Lasi, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLFAT, kolmårdsmarmor, Walter Gustafsson 1990
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
MANDOLIN, Levin, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, "Väst" ur serien Världens Barn, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SERVISPORSLIN, 11 del, porslin, "Versailles", Bavaria, 1900-talets början
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SILVERSMYCKEN, 3 del, sterlingsilver, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DALAHÄSTAR, 4 st, skuret trä, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, mässing och kristall, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ALLIANRING, 18k vitguld, med 10 åttkantslipade diamanter, vikt ca 2,3 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 - 7 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, vikt ca 45,2 g
Slutpris22 000 SEK
Värdering25 000 SEK
RING, 18k vitgud, med briljantslipad diamant ca 0.20 ct, tot vikt ca 3 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, Lund 1960
Slutpris11 500 SEK
Värdering10 000 SEK
RING, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter, sannolikt 1900-talets andra hälft, tot vikt ca 5,4 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
TRASMATTA, 1900-talets andra hälft, ca 207 x 98 cm
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2008
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med gröntonad sten, tot vikt ca 1 g
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SILVERBESTICK, 14 delar, silver, otydligt stämplar, sannolikt 1900-talets början, total vikt exkl knivar med rostfritt blad ca 528 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
KORGAR, 3 st, 1900-/2000-tal
KORGAR, 3 st, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, "Spoke-Back Sofa", Fritz Hansen, 1989
Slutpris8 800 SEK
Värdering10 000 SEK
FICKUR, 2 st, silver, 1800-/1900-tal. dam samt herrmodell
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
REMMARE, 17 st, glas, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, keramik, Tyskland, 1950-/60-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sk Strindbergslampa, Gusum Mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 SEK
RENÉ LALIQUE, vas, kristall, "Sylvie", signerad, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, stengods, Rörstrand, signerad GN AXK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, 1 par bordslampor, glas, "Kulan", Luxus, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, swedish modern, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, kolmårdsmarmor, Walter Gustafsson 1992
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
KARAFF, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KLOCKARMBAND, 18k guld, till armbandsur, tot vikt ca 15,8 g
Slutpris7 600 SEK
Värdering9 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, Tiffanystil, Globen Lighting, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, 12 st, tallrikar och assietter, porslin, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, Tiffanystil, Globen Lighting, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Fortis, 17 Jewels
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
ZERO, taklampa "Poker", samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, mässing och malm, bla Skultuna, mestadels 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK