HÄNGE, 18k guld, med safir och diamanter, vikt ca 0,7 g
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
TÄNDSTICKSETUI, SKÅL OCH BREVKNIV, silver, bla Danmark, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, silver, vikt ca 105 g
Slutpris700 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Wega, manuell, 1900-talets mitt
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
ÖRHÄNGEN, 4 par, 14k guld, tot vikt ca 9,4 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SKÅP, med vitrin del, 1920/30-tal
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
HIGHBALLGLAS OCH WHISKYGLAS, 11 st, glas, "Pippi", Walter Hickman, Kosta, 1960-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BÅLSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
TOM DIXON, 2 st, dörrstopp, järn, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, silver, Danmark, stämplar MG & S, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, bänk, "Visingsö", 1900-talets hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SALLADSBESTICK, 1 par, sterlingsilver och emalj, Tostrup, Norge, 1900-talets mitt, tot vikt ca 100 g
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
CARL MALMSTEN, sängbord, "Guldheden", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, sannolikt silvermunstycken, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL PÅ FOT, med glasinsats, nysilver, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJA, 14k guld, Orrosimo, vikt ca 5,9 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, 18k guld, med odlade pärlor, armbandets vikt ca 4 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,2 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 2,9 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
ARMBANDSUR, Zenith Sporto, manuell, stål, 1900-talets mitt
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGEN, 2 st, 18k guld, med odlad pärla och röd sten, tot vikt ca 1,6 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, stengods, Kupittaan Savi, Finland, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA/DAGBÄDD, A.B. Ferd. Lundquist & Co, Göteborg, 1930-tal
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
KORGAR, 3 st, rotting, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 12 del, nysilver, Frigast, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, 14k guld, dam, tot vikt ca 17,5 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 500 SEK
TOALETTBORD, fanerat med mahogny, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,6 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800, Sverige
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SILVERSMYCKEN, 4 del, bla collier och örhängen
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 4 st, porslin, Herend, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ZINKBALJA, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HALSKEDJA, 14k guld, Orrosimo, vikt ca 17 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
MATBORD, empirestil, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris6 600 SEK
Värdering9 000 SEK
TUMLARE, 1 par, silver och emaljarbete, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
JACKA, fårskinn, Södra Päls Norrköping, 1980-/90-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGKROKAR, 16 st, "The Dots", formgiven av Tveit & Tornøe för Muuto
Slutpris950 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, 4 st, vaser, glas, "Savoy", Iittala
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1940-/50-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ADRIEN GARDÈRE. golvlampa, "Melampo", Artemide, Italien, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK