BERIT TERNELL, karott, porslin, "Mykolo" Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BLÄCKSTÄLL, tenn, Ystad tenn, 1930-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 14k vitguld, med pärlemo, tot vikt ca 3 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RING OCH HÄNGEN, 3 del, silver/sterlingsilver, med bärnsten, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 4 st, mattallrikar, porslin, "Princess"/"Prinsesse", Danmark, 1900-/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, 39 del, servisporslin, stengods, "Birka", Gustavsberg
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
GULDSMYCKEN, 14k guld, tot vikt ca 6,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, GAB, 1900-tal, total vikt ca 149 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SALTKAR, 8 st, silver, bla Ryssland, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 154 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering500 SEK
ROLF LEHMANN, intarsiaarbete, Bodafors, signerad
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 SEK
HALSBAND OCH ARMBAND, 5 del, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SERVERINGSBESTICK, 9 del, silver, tot vikt ca 148 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SEKRETÄR, björk, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, 19 del, servisporslin, "Blå Blomst", 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 7,9 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
GUNNAR BOLIN, klädstång, svartlackerat stål, "Nostalgi", Essem Design, nutida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
JACOB ÄNGMAN, 11 st kaffeskedar, silver, "Rosenholm", GAB 1967, tot vikt ca 173 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, carmosémodell, med safir och diamanter, tot vikt ca 2,5 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, grönt glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR, 14/18k guld, Omega, tot vikt ca 20 g
Slutpris7 400 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
ZINKBALJA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SIGGE BERGSTRÖM (1880-1975), olja på duk, signerad och daterad 1936
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, plast, "Jelly", Patricia Urquiola, Kartell, nutida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGEN, 6 st, 18k guld, tot vikt ca 4,6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
VITRINSKÅP, 1930-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PALL, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HALSKEDJA MED HÄNGE, 14k guld, tot vikt ca 3,1 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
ARTHUR PERCY, vas, glas, "Reffla", Gulllaskruf
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR CYRÉN, 8 st, champagneglas, glas, "Helena", Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGEN, 9 st, 14k guld, tot vikt ca 15 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska stämplar K&EC 1965
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, 14k guld, sk trois couleurs, tot vikt ca 19 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
HÄNGEN, 3 st, bla 14k guld med turkoser, tot vikt ca 3,3 g
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MARIAN GRABINSKI, sideboard / tv-bänk, ek, MTP-serien, IKEA, 1963
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, lergods, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, figur/sparbössa, stengods, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Keramikstudion Gustavsberg, signerad och numrerad 22/100
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 62 del, nysilver, 1900-talets mitt, med schatull
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
HALLAMPA, glas och mässing, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HANDDUKAR, 7 + 4 st, linne, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 4 par, 18k guld, med med diamanter, tot vikt ca 6,2 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
COLLIER, sterlingsilver, hänge med bärnsten, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARSTICK, 2 st, 1700-/1800-tal, kolorerade
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
GÖRAN WÄRFF, 3 st ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VAS, glas, Kosta, unik, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k vitguld, vikt ca 4,3 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK