KENNETH LINDGREN, (född 1937), akvarell, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, tiffanystil, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
INGEGERD RÅMAN, 2 st, skålar, "Trassel", Orrefors, stämpelsignerade
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN, 4 del, bla armband, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TISSOT, armbandsur, stål, "Visodate", Seastar, manuell, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 14k guld, vikt ca 18 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 153/360
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SNUSHUND, skuret trä, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
COLLIER, 2 st, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese, 1900-/2000-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1937
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SPEGEL, möjligen USA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TIMO SARPANEVA, 7 st, ölglas, glas, 'Kekkerit', Iittala
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 6,1 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KOPPARBALJA, på stativ, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SNAPSGLAS, 10 st, glas, Reimersholm, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, glas, "Festivo", Iittala, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
PELARBORD, ek, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPETT, keramik, Bo fajans, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LARS TORNØE, 10 st väggkrokar, "The Dots Metal", Muuto
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, patinerad mässing, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 14k vitguld, med smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
CARL HÖYRUP, olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BÄGARE, silver, GAB, 1929, vikt ca 169 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGRELIEFER, 4 del, glas, bla Mona Frisk samt John Käll, Elme Glasbruk, 1900-talets andra hälft, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, matbord, "Superellips", 1900-/2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
FRANS GARD (1892-1978), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, vikt ca 2,5 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 7,7 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, år 1935
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BERTIL VALLIEN, golvkandelaber, smide, "Livets träd", Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK