BROSCH, 18k guld, vikt ca 5,2 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k vitguld, med mindre diamanter, tot vikt ca 5,8 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
VÄGGLAMPETT, barockstil, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BOKHYLLA, fanerad med alm, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, ca 31 del, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
PISTOLER, 2 st, orientaliska, replikor, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, brons, Louis XVI-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PISTOL, orientalisk, replika, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 2,9 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), olja på pannå, signerad och daterad 48
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, sannolikt Luxus, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
PLAFOND, mässing och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
BING & GRÖNDAHL, 5 del, servisporslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
STOL, senbarock, 1700-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BING & GRÖNDAHL, 10 st mattallrikar, porslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
BING & GRÖNDAHL, 19 del, assietter och djupa tallrikar, porslin, "Måsen, 1900-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
SVEND MIDDELBOE, taklampa, "Verona", Fog & Mørup, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
GÖRAN WÄRFF, 6 st, cocktailglas, glas, "Rustica", Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
TIDNINGSSTÄLL, gulmetall och plast, 1950-/60-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 9,8 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
STIFT- OCH RESERVOARPENNOR, 8 st, Papermate, USA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, taklampa, "Dolly", B Sweden, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
CHARLOTTE HAMILTON, vas, keramik, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING SAMT ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, bla Alton, tot vikt ca 4 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
VÄGGHYLLA, gråmålad, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SVEND AAGE HOLM-SØRENSEN, vägglampa, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
SKEDAR, 8 del, silver, 1805-1831, tot vikt ca 470 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 500 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, fågel, Nuutajärvi, signerad
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
MARI SIMMULSON, vas, keramik, Upsala-Ekeby, signerad MS
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, blått glas, sannolikt 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, kromad metall, 2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, Bodafors, 1950-/60-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
KORG, rotting, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
RESEIKONER, 4 st, mässing och porslin, möjligen Ryssland, mestadels 1800-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
HÄNGSKÅP, 1700-talets andra hälft, med senare underrede
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGHÄNGT SKRIVBORD, Abstracta, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
INGE ERIKSSON (född 1945), olja på duk, siganerad och daterad 1991
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, stengods, Søholm, Danmark, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
CAFÉBORD, trä och glas, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATBORD, "Mariedamm", Ikea, år 2022
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FAT, silver, 1900-tal, vikt ca 568 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
VASER, 3 st, porslin, "Empire", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RESEIKON, mässing, sannolikt Ryssland, 1800-tal
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK