LISA LARSON, figur, stengods, "Johanna", Gustavsberg
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Four Design, Danmark, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med odlade pärlor, tot vikt ca 1,8 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FAT, 2 st, porslin, Lidköping, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGRELIEF, skuret och bronserat trä, orientalisk, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJ, swedish modern, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
AKUSTISK GITARR, Levin, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPA, metall och glas, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
OLE WANSCHER, soffa, "Senator", France & Son, Danmark, 1960-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 52,5 g
Slutpris26 000 SEK
Värdering24 000 - 28 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
GALLERIMATTA, Marocko, ull, 2000-tal, ca 300 x 75 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
SERVISPORSLIN, 30 del, porslin, "Grön Anna", Rörstrand
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BOKSTÖD, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
OLE WANSCHER, fåtölj, "Senator", France & Son, Danmark, 1960-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 3,7 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÄNK, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
PAUL HOLSBY (född 1921), färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HERRBETJÄNT, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
PÄRLCOLLIER, lås 18k guld, odlade pärlor, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, ek, "Pull", Whatswhat, för Muuto, samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ABRAHAM SUNDSTRÖM (verksam 1790-1798), Västerås 1795, vikt ca 374 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
RESEIKON, mässing, sannolikt Ryssland, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPELBORD, nyrokoko, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, glas, möjligen Murano, "Swirl", Italien, 1900-talets slut
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, med röd fasettslipad sten, tot vikt ca 28 g
Slutpris12 500 SEK
Värdering13 000 - 15 000 SEK
STOLAR, 1 par, "Fanett", Edsbyn Möbelfabrik, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STICKERT, orientalisk, sannolikt 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
JAN DAVIDSSON (född 1963), olja på duk, signerad
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
FIGURIN, keramik, Goebel, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, metall, 1950-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
INGE ERIKSSON (född 1945), olja på duk, siganerad och daterad 1991
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, osignerad
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
GEORGE CARWARDINE, bordslampa, svartlackerat stål, "Original 1227 Mini", Anglepoise, England, nutida
Slutpris550 SEK
Värdering700 SEK
DOROTHEE BECKER, väggorganiserare, plast, "Uten Silo", Vitra, nutida
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
HÖRNSKÅP, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
NILS STRINNING, skåp med skjutdörrar, String, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, creoler, vikt ca 2,9 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BARSTOLAR, 4 st, vitlackerad metall, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
RING, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,3 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
FIOL, Lark, Shanghai, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
EERO AARNIO, rumsavdelare / skulptur, plast, Martela, Finland, samtida
Slutpris2 400 SEK
Värdering4 000 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK