BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, Karlskrona Lampfabrik, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, vas, glas, "Open minds", Kosta Boda, signerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
CHRIS MARTIN, 1 par barpallar, "Icha", Massproduction, samtida
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BIRGER LINDBERG (1901-1991), gouache, daterad Vaxholm -42, signerad à tergo
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SALTKAR, 1 par snarlika, silver och glas, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
VAS SAMT YTTERFODER, 3 del, majolika, Frankrike, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
SÄNGBORD, 1900-talets början
SÄNGBORD, 1900-talets början
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
 KARIN BJÖRQUIST, 4 st ljusstakar, keramik, "Prunella", Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
CIGARETTMUNSTYCKEN, 3 st, silver och horn, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, "Florett nr 147", AB Bröderna Wigells Stolfabrik, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
JOSEF FRANK, ytterfoder, glas, "Hortus", Firma Svenskt Tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, stol, "Mademoiselle", Edsbyverken, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
STIG LINDBERG, vas, fajans, "Snurran", Gustavsberg Studio, 1900-talets mitt
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 SEK
VINGLAS, 6 st, glas, möjligen Reijmyre, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIVA TOIKKA, skulptur, glas, Nuutajärvi
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
TABURETT, 1800-/1900-tal
TABURETT, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, metall, "Dakapo", art décostil, Ikea, 1993
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
RING, 20k guld, svenska stämplar GS 1916, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDOBORD, 1940-tal
SIDOBORD, 1940-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 18k guld, Stockholm 1964, vikt ca 32,5 g
Slutpris16 000 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSKÅP, K.A Roos, Helsingborg, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
KJELL ENGMAN, vas, glas, osignerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ARMRING, sterlingsilver, med bärnsten, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
TALLRIKAR, 6 st, tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
FOLKE ARSTRÖM, 16 del, "Focus de luxe", Edition 2006, Gense
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SVEND MIDDELBOE, taklampa, "Verona", Fog & Mørup, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, smide och glas, sk Strindbergslampa, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
JÖRGEN FOGELQUIST (1927-2005), färglitografi, signerad och numrerad 60/450
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ANDERS PEHRSSON, taklampa, "Bumling", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-tal
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
TAKRONA, smide och glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STICKERT, silver, Ryssland, 1800-/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
HÄNGE, 18k guld, vikt ca 3,5 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, vas, glas, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
INGRID ATTERBERG, vas och lockskål, keramik, "Spiral", Uppsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
JORDGLOB, med belysning, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SOPPSLEV, silver, 1868, vikt exklusive trähandtag ca 26 gram
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LOUISE HEDERSTRÖM, golvlampa, "Dolly", B Sweden, 2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
MAKOTO OUCHI (Japan, född 1926), etsning och prägling, signerad och daterad 1984
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SITTPUFF, 2000-tal
SITTPUFF, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Circle", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
SOFFBORD, teak, 1950-/60-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
FUMIAKI FUKITA (Japan, född 1926), färgträsnitt, signerad och numrerad 11/50
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK