BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, soffbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1990
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN WIINBLADH, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KARAFF OCH 1 PAR LJUSSTAKAR, 3 del, rött glas, bla Monica Bratt, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, "Stockholm", IKEA, samtida
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ARNE FÄLTH (född 1937), blandteknik, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDOBORD, "Bella", HAY, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
MORTEL MED STÖT, kalksten, 1700-/1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering700 SEK
BO FAJANS, 4 del, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, skål på fot, porslin, Musselmalet, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, "Antikva", osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS OCH KARAFFER, 3 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVKLAFF, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TALLRIK, porslin, famille rose, Kina, 1700-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 SEK
ÅSA WESTLUND, 1 par skor, There goes the neighboorhood, strlk 37
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
EWALD DAHLSKOG, vas, fajans, Bo Fajans, 1940-tal, monogramsignerad
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
CREMEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Rörstrand
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
KORGAR, 2 st, 1800-/1900-tal
KORGAR, 2 st, 1800-/1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
MATSALSSKÅP, 1900-talets mitt
MATSALSSKÅP, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
ANNA EHRNER, 2 st champagneglas, "Epoque", Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MODELLBÅT, mahogny och teak, Riva, Aquarama, 1900-/2000-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 6 st, silver, Johan Malmstedt, 1800/1801, tot vikt ca 382 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MARTIN ARTEDIUS (tenngjutare i Norrköping 1800-1808), ljusstake, tenn, sengustaviansk
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
BERTIL HERLOW-SVENSSON, litografi, signerad och daterad -83
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MAGGIE WIBOM, figur, lergods, Gefle, 1900-talets andra hälft, monorgamsignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18k guld, tot vikt ca 2 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 4 st, nyrokoko, 1800-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
BORDSLAMPA, glas, 1960-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar, vikt ca 23,5 g
Slutpris11 500 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, x-länk, med berlocker, vikt ca 17,6 g
Slutpris8 600 SEK
Värdering10 000 SEK
LINDORM LILJEFORS (1909-1985), olja på duk, signerad och daterad 81
Slutpris1 700 SEK
Värdering3 000 SEK
GLASSERVIS, 49 del, kristall, Reijmyre, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
OIVA TOIKKA, 3 st, figurer, glas, Nuutajärvi, signerade
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL, tenn, stämplar Holst, Danmark, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KAFFESERVIS, 18 del, stengods, "Tema", Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PISTOL, orientalisk, replika, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 6 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
CIGARETTETUI, silver, orientaliskt, sannolikt 1900-talets början, vikt ca 140 g
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
 JOHANNA FORSBERG, taklampa "Heat", Northern, 2000-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK