VASER OCH KARAFF, 4 del, glas, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABER, smide, sk tuppstake, Leksand, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BIRGER EKMAN, 1 par vägglampetter, Mjölby Intarsia 1941
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
HEE WELLING, 4 st, stolar, "About a chair AAC10", HAY, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFODER, 2 st, keramik, Bo Fajans bla "Pomona", 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, GAB Stockholm 1962, tot vikt ca 110 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
PIERRE FORSELL, 3 st vägglampetter, mässing, "Pendel", Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, mässing och trä, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VINGLAS OCH KARAFFER, 13 del, glas, Lindshammar, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABRAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BJÖRN WIINBLAD, vas, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
PER ENGLUND (1905-1988), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SEIKO, herrarmbandsur, quartz, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, carmosémodell, med smaragd och åttkantslipade diamanter, tot vikt ca 2,4 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 SEK
CALO COLOMBO, 5 st, stolar, "My Chair", Guzzini, Italien, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
AUGUST LÖTHMAN, olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
MATSKEDAR, 9 st snarlika, silver, olika svenska silversmeder, bla 1838 samt 1856, tot vikt ca 575 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MIU MIU, 1 par ballerinaskor, strlk 37,5
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL PÅ FOT, glas, etikettmärkt Rekord Ryd, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
IKON, mässing, sannolikt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL MED BLOMSTERFAKIR, fajans, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
EWALD DAHLSKOG, ytterfoder, fajans, "Tellus", Bo Fajans, 1940-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
STOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
NILS GULIN, sidobord, "Ponoq", Karl Andersson & Söner, samtida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MARTEN VAN SEVEREN, kontorstol, för Vitra, nutida
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SEVERIN NILSON (1846-1918), olja på duk, signerad
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
OIDENTIFIREAD KONSTNÄR, färglitografi, signerad och numrerad 28/50
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
KRYDDHYLLA OCH SILLBURK, porslin, Rörstrand
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 31 del, möjligen Sandvik, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1966
LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, 1966
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
WALTER HICKMAN, 22 del, glasservis, glas, "Pippi", Kosta, 1960-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BULJONGKOPPAR MED FAT, 12 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RAKLÅDA, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ETAGEBORD, björk, 1900-talets början
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, 2 del, porslin, Kom liljor o. akveleja" samt "Cockie", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ANITA NYLUND, kaffeburk, porslin, "Kaffekvarnen" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, 1 par ströare, porslin, "Sockerpullan" och "Salte Peter", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
ANITA NYLUND, 3 st ströare, porslin, "Familjen Pepparsson", Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ANITA NYLUND, 2 st burkar, porslin, "Grönkvists gröna gurkar" samt "Frits friska fisk", ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Majas mejeri" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, rölakan, 1900-talets andra hälft, ca 225 x 170 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK