BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1980
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
BJÖRN WIINBLAD, 3 del, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OSTKUPA MED FAT, glas, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 605 g
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 000 SEK
SIGNE HYTTE, bordslampa, Karl-Johan, New Works, nutida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STOLAR, 1 par, sengustaviansk stil, sannolikt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
DRÄKTSPÄNNE OCH BROSCHER, 3 del, silver, 1900-tal, total vikt ca 49 g
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
OVE SANDEBERG, bordslampa, kristall, Kosta, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ERIK HÖGLUND, skål, glas, Boda, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, 10 st kaffekoppar med fat, "Prunus", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, 15 del, teservis, porslin, "Adam", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KARAFF, mässing, Pierre Forssell, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering700 SEK
GRIPSHOLMSFÅTÖLJER, 1 par, "Medevi Brunn",ur Ikeas 1700-talsserie
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, bonad björk, "Sandbro", Ikeas 1700-tals serie
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 SEK
SIGNALLYKTA, plåt, Gebr Bing A.G Nurnberg, Tyskland, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DESSERTSKÅLAR, 9 st, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 4 del, keramik, Upsala Ekeby / Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, 1 par fåtöljer, "Skrindan", 1900-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SALTKAR, 1 par, silver, England, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 175 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, 1800-talets första hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BESTICK, 13 del, silver, tot vikt ca 380 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
YTTERFODER/SKÅL, keramik, Bo Fajans, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, "Johanna", Gustavsberg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SOLSTOL, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MATBORD, Kave Home, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BURKAR, 2 st, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
STEGE, trä, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad K.E. Portin 1918, sannolikt Karl Edvard Portin (1889-1980)
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, bemålat trä, Minervaateljéerna Stockholm, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VICKE LINDSTRAND, skål, glas, Kosta, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SLAGBORD, "Alunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
TIMO SARPANEVA, 4 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PATRICIA URQUIOLA, barstol, "Nub", Andreu World, samtida
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
ATENNIENNHYLLA, trä, 1800-talets slut
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPOR, 1 par, Anders Pehrsson, Ateljé Lyktan, 1960-/70-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
TEKANNA MED SCHATULL, porslin och rotting, Kina, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
BESTICK, 22 delar, stål, "Thebe", Folke Ahrström, Gense
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BRICKA, plåt, 1800-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
ALVAR AALTO, 4 st, ljuslyktor, glas, Iittala
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, björk, 1940-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KRYDDBURKAR, 11 st, porslin, 1900-talets mitt
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
KAFFESKEDAR, 9 st, silver, svenska stämplar GM 1916, tot vikt ca 200 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-/2000-tal, osignerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK