BOKBAND, 15 vol, "Skrifter av Albert Engström", Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1940-/50-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
KIKARE, Limer, Field 75, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
CERTINA, armbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 000 SEK
SIR KENNETH GRANGE, vägglampa, metall, "Type 80", Anglepoise, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SEJDLAR, 13 st, glas, sk "Skansenglas", Ture Berglund, Stockholms Glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FAT, 2 st, fajans, "Kromo" samt Bo fajans, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LARS TORNØE, 10 st väggkrokar, "The Dots", Muuto
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, 1950-/60-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
DIXON CLARK (England, 1849-1944), olja på duk, signerad
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
HÄNGSKÅP, trä, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 1 par, glas, Nuutajärvi Notsjö
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
INGEGERD RÅMAN, vas, glas, "Basket", Orrefors 2005
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
 FIGUR, lergods, tomte, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SHANE SCHNECK, klädhängare, "Coat Rack", HAY
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MATTHIAS SMITH, vägglampa, "Noc Wall", HAY, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BROSCHNÅL, 18k guld, med odlad pärla, tot vikt ca 2,2 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SMÖRHUNDAR, 6 st, vitmetall, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
FAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 87 x 310 cm
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
CHIFFONJÉ, fanerad med björk, sent 1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, ett par, 18k, vitguld med odlade pärlor, total vikt ca 2,4 gram
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
DALAHÄSTAR, 6 st, Siljan omkring 1978 - 1982
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
VASER, 4 st, porslin, Studio Linie, Rosenthal, 1900-talets slut
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
LIKÖRSERVIS, 8 del, grönt och svart glas, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, silver, GAB, 1940, vikt ca 140 g
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
HILKKA-LIISA AHOLA, vas, stengods, Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVUR, rokoko, E Forsman, Linköping, 1700-talets andra hälft
Slutpris5 400 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 1 par, empirestil, 1800-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, orientaliskt stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
WILHELM KÅGE, skålfat, stengods, Argenta, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLAMPA, mässing, Karlskrona Lampfabrik, 1900-talets slut
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLFAT, majolika, Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 56 del, silver, GAB, 1900-tal, tot vikt exklusive knivar ca 1 305 g
Slutpris11 500 SEK
Värdering6 000 SEK
KARAFF, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, 1993
Slutpris6 800 SEK
Värdering6 000 SEK
 BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
CAMPINGSET, 5 del, 1960-/70-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SNURRFÅTÖLJ, 2000-tal
SNURRFÅTÖLJ, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SNAPSGLAS, 8 st, glas, "Aurora" Arabia
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 14k guld, vikt ca 5 g
RING, 14k guld, vikt ca 5 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
DESSERTSKÅLAR, 11 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
MINIATYRVASER, 9 st, porslin, Asien, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SILVERSMYCKEN, bla broscher och örhängen
Slutpris650 SEK
Värdering400 SEK
CAFÉSTOLAR, 3 st, "Bryggeristolen", Grythyttan, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
SAMLING LJUSSTAKAR, 12 st, mässing och malm, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK