VÄGGLAMPOR, 1 par, patinerad mässing, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 14k vitguld, med smaragd och briljantslipade diamanter, tot vikt ca 3,2 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
CARL HÖYRUP, olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
BÄGARE, silver, GAB, 1929, vikt ca 169 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGRELIEFER, 4 del, glas, bla Mona Frisk samt John Käll, Elme Glasbruk, 1900-talets andra hälft, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
PIET HEIN & BRUNO MATHSSON, matbord, "Superellips", 1900-/2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
FRANS GARD (1892-1978), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k vitguld, vikt ca 2,5 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 7,7 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB, år 1935
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SATSBORD, 3 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BERTIL VALLIEN, golvkandelaber, smide, "Livets träd", Boda
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Arper, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RESVÄSKA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 6 st, Karl Johanstil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, björk, 1900-talets början
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BJÖRN RABE, olja på duk, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBANSUR, DKNY, quartz, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VINGLAS, 10 st, glas, Hovmantorp, sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DANIEL RYBAKKEN, taklampa, "Stochastic Opal", formgiven 2016 för Luceplan,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
DAMEJEANNE I KORG, brunt glas, 1900-talet mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUSTAV ADON JOHANSSON (född ?), olja på duk, signerad G Adon
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BERGÈRE, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
LOUIS CAMPBELL, taklampa, "LC Shutters pendant", för Louis Poulsen, etikettmärkt
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
ERIK BOËTHIUS (1897-1970), olja på pannå, signerad och daterad 1950
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
LOUIS CAMPBELL, taklampa, glas, "LC Shutters pendant", för Louis Poulsen, etikettmärkt
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
SKEPPSKLOCKA, mässing, EM Mora, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
SALONGSBORD, nyrokoko, 1800-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
TAKLYKTA, koppar och glas, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSKÅP MED VITRIN, ek, 1900-talets början
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSKEDJA, 18k vitguld, vikt ca 2,3 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
DAMARBETSBORD, gustaviansk stil, 1900-talets början
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
HALSKEDJA,18k guld, vikt ca 4,7 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
NANNA DITZEL, 6 st stolar, "Trinidad", modell 3298, Fredericia Furniture, Danmark, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering5 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1800-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, swedish modern, 1940-/50-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
KLÄDHÄNGARE, "Afteroom coat hanger", Menu, samtida
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
RAMAR, 2 st, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BO WESTERDAHL, sideboard, "Boss", Fogia, samtida
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 000 SEK
PASTEJFORM SAMT SKÅL PÅ FOT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 2 st, Grete Prytz Kittelsen samt Inger Waage, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK