PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
EDWARD LINDHAL, figur, stengods, uggla, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
 LARS TORNØE, 10 st väggkrokar, aluminium, "The Dots Metal", Muuto
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
MATSTOLAR, 10 st, körsbär, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
MATBORD, 1900-/2000-tal, tot längd ca 300 cm
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
PHILIP VON SCHANTZ, färglitografi, signerad och numrerad 88/100
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
FREDRIK MATTSON, 4 st stolar, "Neo Lite", Materia, 2015
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TVÄRFLÖJT, Pearl Flute, modell NC-96S, Japan, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SKEPPSUR OCH BAROMETER, mässing, bla Barigo, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering400 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Slutpris1 800 SEK
Värdering4 000 SEK
FIOL, med stråke och fodral, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
RING OCH ARMBAND, 2 del, förgyllt silver med granater, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
KENNETH LINDGREN, (född 1937), akvarell, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, tiffanystil, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
INGEGERD RÅMAN, 2 st, skålar, "Trassel", Orrefors, stämpelsignerade
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SILVERSMYCKEN, 4 del, bla armband, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
JOHAN VAN HENGEL, taklampa, "30 Degrees pendel", HAY
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
TISSOT, armbandsur, stål, "Visodate", Seastar, manuell, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 14k guld, vikt ca 18 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 153/360
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SNUSHUND, skuret trä, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, kromad metall, art déco, 1920-/30-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
COLLIER, 2 st, sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtölj, "Lamino", Swedese, 1900-/2000-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, CG Hallberg, 1937
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
SPEGEL, möjligen USA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TIMO SARPANEVA, 7 st, ölglas, glas, 'Kekkerit', Iittala
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
RING OCH HÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 6,1 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBANDSUR, Jaragar, automatiskt urverk, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KOPPARBALJA, på stativ, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SNAPSGLAS, 10 st, glas, Reimersholm, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, glas, "Festivo", Iittala, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSSKULPTUR, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
PELARBORD, ek, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
 OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, olja på duk
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VINKANNA, glas och metall, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPETT, keramik, Bo fajans, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
LARS TORNØE, 10 st väggkrokar, "The Dots Metal", Muuto
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, patinerad mässing, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
DALAHÄST, bemålat trä, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK