LODUR, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ROYAL DUX, figurgrupp, porslin, 1900-tal
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
PIEDESTAL, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
STIG LINDBERG, fat, keramik, "Silur", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPETT, sent 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
CATHARINA GÖTH (född 1957), färglitografi, signerad och numrerad 226/299
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LENNART JIRLOW (1936-2020), färglitografi, signerad och numrerad 34/50
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och glas, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GALGHÅLLARE MED GALGAR, Ycki, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Homeline, nutida tillverkning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, metall, art dèco, 1920-/30-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SOCKERSKÅL, silver, rokokostil, MEMA 1900-talets första hälft, total vikt ca 123 g
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 14,5 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 13,5 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
BLOMSTERFAKIRER, 2 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
EDVIN OLLERS, skål, tenn, Schreuder & Olsson 1949
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par fönsterlampor, mässing, Markaryd, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
BARPALLAR, 1 par, Skandiform, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KAFFESERVIS, 3 del, silver, 1900-tal, tot vikt inkl trähandtag ca 839 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
CLAES BONDERUP OCH TORSTEN THORUP, taklampa, "Semipendel", Fog & Mørup, Danmark
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
PALLAR, 1 par, industrimodell, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ÖRHÄNGEN, 3 par, bla med granater och vita stenar, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
GOLVLAMPA, metall, "Pastille", Wästberg, nutida
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, sidobord, "Bird", Offecct, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL OCH OSTKUPA, kristall och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FORM US WITH LOVE, taklampa, glas, Design House Stockholm, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅLAR, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER, kristall, Swarowski, Österrike, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, skål på fot, glas, Boda, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VÄGGLYSTRAR, 1 par, bronserad metall, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, stengods, Gustafsberg, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PIANOPALL, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BOKHYLLA, sannolikt 1930-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
PIEDESTAL, förgylld och bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KORGAR, 3 st, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK