KÖKSHANDDUKAR, 6+6 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PIEDELSTAL, trä, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
ARTER & CITTON, 1 par barstolar, "PIU", SCAB Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, bronserad, 1800-talets slut
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, räv, ur serien "Skansen", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING GRAFISKA BLAD, ca 30 st, mestadels 1800-tal, bla litografier efter Honoré Daumier
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
ARNOLD HAGSTRÖM (född 1958), färglitografi, signerad och daterad -95
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÖRVARINGSLÅDOR, 9 st, röd plast, "Minibox", Pikku Laatikko, Palaset, Treston, Finland
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
BESTICK, 6 del, porslin, mussemålad dekor, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, sannolikt Reijmyre
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
GRUVLYKTA, mässing, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FICKUR, dam, 14k guld, tot vikt ca 33 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KANDELABRAR, 2 st, trä, "Nordic light", Jonas Grundell, Design House, Stockholm
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LITOGRAFISKA BLAD, 3 st, Frankrike, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 2 st, mässing och glas, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKE, ängel, design Lisa Larson, Portugal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FLASKA, glas, Finland, sannolikt Nanny Still
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, sköldpadda, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18k vitguld, med biljantslipade diamanter tot ca 0.28 ct, tot vikt ca 7,3 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
MÅNSKENSAMPEL, gröntonat glas, 1800-/1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LARS NORRMAN (1915-1979), färglitografi, signerad och numrerad 66/360
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
DRINKGLAS, 6 st, glas, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
ESTRID ERICSON, bringare, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
MATTA, Marocko, ull, ca 300 x 192 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 SEK
SPEGEL, empirestil, målad och bronserad, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
RICHARD LINDH, 6 st kaffekoppar med fat, porslin, Arabia, 1960-/70-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SATSBORD, 2 del, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SPEGELLAMPETT, bronserad, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
INGBRITT IRENE LAGERBERG (född 1943), färglitografi, monogramsignerad II och numrerad 127/250
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KÖKSHANDDUKAR, 11 st, linne, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Heriz, ca 113 x 113 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, 6 st, bla Tissot och Certina, manuella och quartzverk, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
OMEGA, herrarmbandsur, stål, Seamaster, 1950-/60-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
MILAN VOBRUBA, svit med 4 färglitografier, signerade och numrerade
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
RING OCH BROSCHNÅL, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 3,1 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
HONORÉ DAUMIER, efter, 12 st, litografier, bla ur serien "Actualités", Le Charivari, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JÖRGEN FOGELQUIST (1927-2005), färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
PER SUNDSTEDT, bordslampa, "Mars", Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FASADLAMPA, koppar, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BARSTOLAR, 4 st, kromad metall, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
MAT- OCH KAFFESERVIS, 74 del, för 12 pers, porslin, "Maria Björnbär", Rosenthal, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK