STOLAR, 6 st, "Hallunda", ur Ikeas 1700-talsserie
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
SAXAR OCH TÄNGER, 7 st, smide, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 4 st, 1900-tal
STOLAR, 4 st, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
PUNSCHMUGGAR, 6 st, silver, GAB 1976, tot vikt ca 180 g
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
SKRIVSTOL, Lammhults, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, mässing, Ikea, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 15 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 800 SEK
SAMLING SILVERSMYCKEN, mestadels halskedjor, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BYRÅ, 1940-tal
BYRÅ, 1940-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, Örsjö Belysning, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, omkring år 1900
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, "Bella", HAY, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGRELIEF, mässingsplåt, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KAFFEKANNA OCH SOCKERSKÅL, silver, rokokostil, 1900-tal, total vikt ca 570 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
PIEDESTALER, 1 par, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, majolika, Rörstrand, tidigt 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
CAFÉSTOLAR, 1 par, "Bryggeristolen", Grythyttan, 1900-talets mitt
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
VICKE LINDSTRNAD, 2 del, keramik, "Björnlek", 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, 18/23k guld, tot vikt ca 4,8 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, modell 1323, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
DUKAR, 2 st, linnedamast, 230 x 147 cm samt 180 x 144 cm
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med odlad pärla, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VASER, 2 st, rött glas, sannolikt Monica Bratt, Reijmyre
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, TESI, 1959, tot vikt ca 378 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
RODOLFO DORDONI, bordslampa Lumiere XXS, Foscarini, Italien, nutida
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
KERSHAW SCHOFIELD (England, 1872-1941), olja på pannå, signerad och daterad 1913
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, metall, 2000-tal
SIDOBORD, metall, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, figural, Kashmar, ca 388 x 294 cm
Slutpris12 000 SEK
Värdering15 000 SEK
FIGUR, stengods, Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, med belysning, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 2 st, silver, 1900-talets mitt, bla Falkenberg 1950
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
FOTORAMAR, 3 st, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JASPER MORRISON, taklampa, "Glo-Ball", Flos, Italien, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, furu, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarck, med berlocker, tot vikt ca 12,2 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
LISA LARSON, 2 st figurer, stengods, ur serien "Miniatyrer", Gustavsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD / SOFFBORD, "Jack", Blå Station, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
FIGURIN, porslin, "Gulasch Baron", 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 15,5 g
Slutpris7 800 SEK
Värdering9 000 SEK
SAMLING SMYCKEN, bla gulddoublé, bärnsten, korall, ametist och tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RESEGRAMMOFON, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HÄNGE, 18k guld, med akvamarin och orientpärlor, svenska stämplar 1920, vikt ca 3,1 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 SEK
ÖRHÄNGEN, HÄNGE OCH RINGAR, 5 del, förgyllt silver med granater, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 2 st, silver, 1800-tal, total vikt ca 87 g
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SKÅLFAT, keramik, otydligt signerat, etikettmärkt Illums Bolighus
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figurer, 2 st, stengods, sköldpaddor, Gustavsberg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK