RING, 18k vitguld, med solitär briljantslipad diamant ca 0,70 ct
Slutpris32 000 SEK
Värdering16 000 SEK
DAMARMBANDSUR, art déco, 1900-talets första hälft, silver, med turmaliner och markasiter
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, silver och förgyllt silver, med turmalin och markasiter
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k vitguld, med två briljantslipade diamanter tot ca 2,00 ct, sk syskonring
Slutpris20 000 SEK
Värdering40 000 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BERGÈRE, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
CHAMPAGNGEGLAS, 9 st, kristall, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 6,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 SEK
COLLIER, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 18 g
Slutpris6 500 SEK
Värdering8 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, med bla diamanter, tot vikt ca 8 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 2 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING VINTAGE, herrhandskar, vantar, mössor, 1900-tales första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BROSCH, 18k guld, ABJ Stockholm 1949, vikt ca 5,3 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFBORD, "Trippo", Ulla Christiansson, Karl Andersson & Söner
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
HATTASK, tidigt 1900-tal, märkt Paris, med damhattar bla 1920-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
SLOTT OCH HERRESÄTEN I SVERIGE, 2 vol, Östergötland I-II
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK