LINNESERVETTER, 26 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
LINNESERVETTER, 40 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 000 SEK
BARNSTOL/FRISÖRSTOL, 1900-talets första hälft, snurrbar
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, sent 1800-/tidigt 1900-tal, Schul-Globus Leipzig
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
TABURETT, 1800-talets första hälft, fanerad med mahogny
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, stadsvy över Amsterdam, oljemålning
Slutpris550 SEK
Värdering200 SEK
TIMO SARPANEVA, 3 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala
Slutpris650 SEK
Värdering200 SEK
STOLAR, 4 st, 1950-/60-tal, teak, Fartstrup, Danmark
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
HÄNGE, med broschnål, 14k guld, skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 16 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 800 SEK
GRETA MAGNUSSON-GROSSMAN, "Gräshoppa", golvlampa, för Gubi, Italien
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
RESERVOARPENNOR, 3 st, Cross/Ballograf, med originaletuier
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
GERHARD NORDSTRÖM, "Hus i Pompeji", färglitografi, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SERVISDELAR, 17 st, "Grön Anna", Rörstrand, flintgods
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, 2 st figurer, "Eva" samt "Adam", Gustavsberg, stengods
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, krogscen, olja på pannå
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, soffa, modell 678, för Firma Svenskt Tenn, 1900-talets senare del
Slutpris13 500 SEK
Värdering10 000 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Mina", Mathsson International
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, David Andersen, silver, vikt ca 131 g
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, barstolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 000 SEK
LISA LARSON, figur, "Amalia", Gustavsberg, stengods
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, "1020", Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
NYCKELHARPA, etikettmärkt "Harpa No.4 Gryt 1998, Bertil Johnsson"
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 SEK
SAMI KALLIO, 4 st, stolar, "Y5", Hans K, svartbetsad alm
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 000 SEK