ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, Heribert Engelbert, Stigbert, Stockholm, kedjans vikt ca 6,6 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
AUGUST STRINDBERG, skrifter, 14 vol, försedda med kommentarer av Gunnar Brandell, del I-XIV
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ARNE NORELL, Gripsholmsfåtöljer, 1 par, Norell, bok
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 500 SEK
MARCEL WANDERS, golvlampa "Big Shadow", Cappelini, formgiven 1998
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, 1930-tal, funkis, etikettmärkt med otydlig text Säffle
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
MATSKEDAR, 5 delar, 1802-1826, silver, tot vikt ca 224 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
CAFÉSTOLAR, 4 st, Thonetstil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
KAMEROR, 3 st, Hasselblads Svenska Express samt Zeiss Ikon Nettar
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris4 400 SEK
Värdering1 800 SEK
NISSEN & GEHL, sideboard "AK 2730", Naver Collection, Danmark
Slutpris22 000 SEK
Värdering15 000 SEK
LINNESERVETTER, 40 st, hellinne, Dalsjöfors, ca 45x45 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK