LUCA NICHETTO OCH GIANPETRI GAI, taklampa, "O Space", Foscarini, Italien
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSKRONA, större modell, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 SEK
ANDREAS WARGENBRANT, "The winner takes it all", skulptur, brons
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 SEK
PAOLO RIZZATTO, bordslampor, 1 par, "Costanza", Luceplan, Italien
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER, 18k vitguld, med safirer, rubiner och briljantslipade diamanter
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
OMEGA CONSTELLATION, Day Date, 18k guld, herrarmbandsur, tot vikt ca 106,7 g
Slutpris32 000 SEK
Värdering40 000 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
HERRARMBANDSUR, Tissot, Antimagnetique, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
STEKFAT, 1 par, Kina, Qianlong (1736-1795), porslin
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, GD Co, Malmö 1951, vikt ca 15,15 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 SEK
LM ERICSSON, bordstelefon, modell BC 2000, från år 1911
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 800 SEK
LAMPETTER, 1 par, Mjölby Intarsia, omkring 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
FERRUCIO LAVIANI, taklampor, 1 par, "Fly", Kartell, Italien
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
EMALJSKYLT, Singer symaskiner, 1900-talets första hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 500 SEK
KANDELABERAR, 1 par, Henninger Co, Tyskland, 1900-tal, nysilver
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
ARMBAND, 18k guld, berlocker bla med naturlig sötvattenpärla, vikt ca 21,4 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 500 SEK
LJUSLYKTOR, 1 par, "Tulpan", Jackie Lynd, Rörstrand, fältspatporslin
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MONA HUSS-WALLIN (född 1944), Linnéplatsen Göteborg, färglitografi
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
SERVISPORSLIN, 3 del, "Sylvia", Sylvia Leuchovius, Rörstrand
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
VETTAR, 1 par, 1900-talets första hälft, bemålat trä
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK