TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, möjligen Stafsjö, 1900-talets första hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSTOLAR, 1 par, "Långfjäll", IKEA, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 4,2 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 32,5 g
Slutpris16 500 SEK
Värdering15 000 - 18 000 SEK
NILS JONSSON, sideboard, Troeds Möbelfabrik, 1960-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 9 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, marmor, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FISKERULLE, ABU, Record, 1750, AB Urfabriken Svängsta, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, 2 st, silver och sterlingsilver, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
ORIENTMATTA, sk guldafghan, sannolikt semiantik, 290 x 210 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 SEK
URNA, porslin, Japan, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FORM US WITH LOVE, taklampa, "Ogle", för Ateljé Lyktan, samtida, lackerad metall
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÄNK, sengustaviansk, 1800-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering4 000 SEK
STOLAR, 1 par, barockstil, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
RESEBESTICK, 4 del, i etui, silver, CH Hallberg 1896
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
JULPRYDNADER, pappersdekorationer samt smidesljusstakar, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
HANS HERMANSSON (1930-2023), olja på duk, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
DRINKSKEDAR, 7 st, silver, Chile, 1900-tal, tot vikt ca 179 g
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
VITVINSREMMARE, 8 st, glas, sannolikt 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Bedas Bageri" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Frits Friska Fisk" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ANITA NYLUND, burk, porslin, "Majas mejeri" ur Vår lilla stad, Jie Gantofta, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, mässing, Holland, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 SEK
KORGSÄNG, större modell, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, Boréns, nr 4188, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
SALONGSMÖBEL, 6 del, Carl Larssonstil, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering1 000 SEK
VASER, 2 st, glas, Orrefors och Kosta, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPOR, 1 par, glas, omkring år 1900
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, old, ca 233 x 152 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOL, Bombastik 2013
KARMSTOL, Bombastik 2013
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, total vikt ca 3 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), blandteknik, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KAFFEKOPPAR MED FAT OCH ASSIETTER, 31 del, porslin, "Blå Blom", Gustavsberg, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
ALBUM, med svenska mynt och sedlar, 1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering400 SEK
BÅLSKÅL MED SLEV, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ANNA EHRNER, 21 del, servisglas, "Line", Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
GÖRAN WÄRFF, 1 par ljusstakar, glas, "Prince", Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
PLÅTBURKAR, 4 st, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OVE SANDBERG, bordslampa, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
AINA STENBERG, 37 del, servisporslin, "Tomtejul", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
KARIN OLSSON (1928-2006), färglitografi, signerad och numrerad 247/350
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JAMIE HAYON, taklampa "Formakami, JH 3", &Tradition
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, furu, sannolikt 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 17,5 g
Slutpris8 800 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
RONAN & ERWAN BOUROULLEC, stol, "softshell chair", Vitra, 2012
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k vitguld, briljantslipade diamanter tot ca 0.75 ct, Wissing Guld, Linköping 1984, tot vikt 4,5 g
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 SEK